11locitavasunsaist

 

                                                 Saistaudi un locītavas

Tik bieži dzirdētas kaites: sāp mugura, kāja, roka, disku trūce, saišu sastiepums, mugurkaula bruka, artrīti, nervu nosprostojums, katarakta, dzemdes noslīdējums, urīnizvadceļu darbības traucējumi un vēl daudzas citas. Tam visam kopīgi ir saistaudi. Tāpat kā citi orgāni, tie atjaunojas. Nemēdz būt tā, ka slima ir tikai kāda locītava vai orgāns, bet viss pārējais vesels. Var būt tā, ka, atjaunot saistaudus, tiek atrisinātas ļoti daudzas veselības problēmas, kas it kā savstarpēji nav saistītas.

Kolagēns un elastīns ir olbaltumvielas, kas pilda strukturālo funkciju, vienkāršāk sakot, satur visu kopā, lai tas neizjuktu. Ir zināmi ap 30 kolagēnu tipi. Tie ir aminoskābju un minerālvielu kompleksi, kuros katra trešā aminoskābe ir glicīns. Arī asinsvados ir kolagēns. Ja tos atšķetinātu un savienotu kopā, sanāktu šķiedra, ar kuru varētu apjozt visu zemeslodi. Katram kolagēnu tipam ir atšķirīgas īpašības. Audi, kas labi stiepjas, satur kolagēnu, kurā ir daudz elastīna. Daži cilvēki noveco ātri, citi lēnām, viņu āda paliek elastīga, nostiepta. Tas nozīmē, ka saistaudi atrodas normālā stāvoklī.

Fibroskrimšļi, želejveida skrimšļi, muguras starp skriemeļu diski, visi locītavu starpslāņi, arī zobi, acs radzene un acs kristāliņš, nieru membrānas, ausu bungādiņas, sirds vārstuļi, cīpslas utt. Tur visur ir kolagēns, atšķiras tikai tipi.

Dažiem cilvēkiem ir tendence uz trūcēm, citiem nav. Viens var nest lielus smagumus, otram cīpslas ir vājākas (piemēram, pēc smagas somas nešanas nevar saliekt un atliekt roku, sāp elkonis un ir velkoša sajūta plecos). Kādam draud katarakta, citam ne. Tas viss ir atkarīgs no saistaudu stāvokļa, ko ietekmē vajadzīgo aminoskābju un minerālvielu pieejamība, kā arī toksiskā slodze.

Mugurkaulam nepieciešami dažādi kolagēna tipi. Fibrozajam skrimslim jābūt biezam un elastīgam, lai amortizētu cilvēka kustības. Pulpozajam kodolam jābūt gludam, mīkstam un slidenam. Kad mugurkauls lokās, saistaudi iztiepjas un saraujas. Taču, ja trūkst kādas aminoskābēs, var gadīties, ka rodas grūtības noliekties vai atliekties.

Ja ir novērojama saistaudu mazspēja, bojājums notiek tur, kur ir ‘’plānāks’’. Gan saišu sastiepums, gan mugurkaula disku trūces, ir saistaudu vājuma pazīme. Tas liecina par sistemātisku saslimšanu. Parādās problēmas ar locītavām, ar dažādām locītavu saitēm, ar krustu daļu, ar kakla daļu, ar galvas smadzeņu asinsvadiem un nerviem, jo tie var tikt nosprostoti utt.

 

Osteohondroze

Osteohondroze ir deģeneratīvi destruktīvas visaptverošas izmaiņas organisma saistaudos, tāpēc ir bezjēdzīgi ārstēt atsevišķi kādu mugurkaula disku vai locītavu, muskuli, vai saiti. Jāiedarbojas uz visu saistaudu sistēmu kopumā. Cēloņi ir līdzīgi kā citām slimībām: minerālvielu deficīts, stress, kaitīgie ieradumi, ūdens trūkums, parazīti, organisma piesārņojums utt. Mūsdienās problēmas ar saistaudiem ir 70% cilvēku, tai skaitā arī bērniem.

 

Kolagēna veidošanās process

Tajā piedalās 5 aminoskābes: alanīns, lizīns, valīns, glicīns un prolīns, kā arī 5 minerālvielas: cinks, magnijs varš, sērs un silīcijs. Ir svarīgi, lai būtu visi šie mikroelementi. No minerālvielām svarīgākais ir cinks, kas piedalās 80 fermentu darbības procesos, ja tā trūkst, tad dažādos līmeņos tiek pārtraukta kolagēna sintezēšana.

Kolagēnu formēšanās notiek pēc speciāli noteiktas formulas. Mikroelementi ir nepieciešami pilnvērtīgam saistaudu veidošanās procesam visos līmeņos. Arī aminoskābes ir nepieciešamas. Piemēram, prolīns un lizīns piedalās oksidācijas procesā, kurā veidojas hidroksilizīns. Ja hidroksilizīna nebūs, neizveidosies saistaudi. Šajā procesā vajadzīgs varš un cinks, bez kuriem arī neveidosies hidroksilizīns. Olbaltumvielu veidošanās process ir gandrīz 50 pakāpju reakcija un katram no 30 kolagēna tipiem tiek izmantotas atšķirīgas sastāvdaļas. Turklāt arī ir svarīga vitamīnu klātbūtne, sevišķi šo četru: C, B6, A, E. Svarīgākais ir C vitamīns, kurš ietilpst, piemēram, asinsvadu iekšējā apvalka sastāvā.

 

Glikozes nozīme

Līdzās vitamīniem, minerālvielām un aminoskābēm, lai notiktu kolagēnu sintēze, ir vajadzīga enerģija un tā ir glikoze. Tā piedalās skrimšļaudu atjaunošanās procesā un pat ir to sastāvā (10-15%), tāpēc tos ir iecienījušas sēnītes. Tās saēd skrimšļus, irst kauli. Iespējamās diagnozes ir deformējošā artroze, deformējošā spondiloze, ankilozējošais spondilīts utt.

 

Rūpējieties par saistaudiem

Locītavas 5-7 gadu laikā pilnīgi atjaunojas, nepaliek nevienas vecās šūnas. Atjaunojas arī gļotāda, smaganas, āda, 10 dienu laikā aizkuņģa dziedzeris. Veiksmīga atjaunošanās var notikt tikai tad, ja uzturā pietiekošā daudzumā ir visas uzturvielas, bet vēl svarīgākas ir kustības, lai saistaudi saņemtu barības vielas, ūdeni un varētu izvadīt atkritumvielas, jo viss kas nedarbojas, atrofējas. Mūsdienās vismazāk problēmu ir ar žokļu locītavām, jo tās daudz kustas, bet visvairāk ar kāju locītavām, pateicoties auto un liftiem.

Ja nepietiekami dzerat ūdeni, saistaudi kļūs neelastīgi, trausli un lūstoši.

Osteoporozes cēlonis var būt arī organisma piesārņojums: kalcija un fosfora vietā kaulos organisms izvieto lielmolekulāros toksiskos savienojumus, kurus neizdodas izvadīt parastā veidā ar urīnu, piemēram, ja maz dzer ūdeni. Rezultātā kauliem mainās mehāniskās īpašības.

Saistaudiem, piemēram, acīm, radzenei, ādai, krūšu galiem, plānai gļotādai, nepatīk arī saule. Brillēm jābūt ar ultravioleto aizsardzību. Arī aukstums saistaudiem nepatīk. Jāsaudzē kakla daļa, potītes, pirkstu gali.

 

Uzturs saistaudu atjaunošanai

Uzturam jābūt daudzveidīgam, “dzīvam” (fermentiem bagātam). Diemžēl mūsdienās šādu uzturu ir grūti atrast. Daļēji problēmu var risināt ar uztura bagātinātājiem, tomēr vismaz aptuveni jāzina, kas un, cik jums pietrūkst, citādi vajadzīgā efekta nebūs. Jāatceras arī, ka viena un tā pati viela ņemot atsevišķi, piemēram, kā uzturu bagātinātājs, darbojas citādāk nekā atrodoties uztura sastāvā.

Arī te iederas biškopības produkti. Sintēzes procesam nepieciešamo enerģiju var nodrošināt ar medu, no nelūgtiem ‘’viesiem’’ atbrīvoties palīdzēs propoliss, bet kolagēnu sintēzei nepieciešamās izejvielas ir dabas veidotajā universālajā uztura bagātinātājā – bišu maizē. Ar bišu maizi kļūdīties nevar, tur ir pilnīgi viss, dzīvības nodrošināšanai.