locitavas
Tik bieži dzirdētas kaites – sāp mugura, kāja, roka. Disku trūce, saišu sastiepums, mugurkaula bruka, artrīti, nervu nosprostojums, katarakta, dzemdes noslīdējums, urīnizvadceļu darbības traucējumi un vēl daudzas citas kaites. Kas tam visam kopīgs? Tie ir saistaudi. Tāpat kā citi orgāni, tie atjaunojas. Nemēdz būt tā, ka atsevišķi ir slima kāda locītava vai orgāns, bet pārējais viss vesels. Mēdz būt tā, ka atjaunot saistaudus, tiek atrisinātas ļoti daudzas veselības problēmas, kas it kā savstarpēji nav saistītas. Vai var ko darīt to labā? Cik kvalitatīvi būs atjaunotie saistaudi? Par to plašāk.
Kalogēns un elastīns ir olbaltumvielas, kas pilda strukturālo funkciju, vienkāršāk sakot, visu satur kopā, lai neizjuktu. Ir zināmi 30 kolagēnu tipi. Tie ir aminoskābju un minerālu kompleksi, kuros katra trešā aminoskābe ir glicīns. Arī asinsvadi ir kolagēns. Ja tos atšķetinātu un savienotu kopā, sanāktu šķiedra, ar kuru varētu apjozt visu zemeslodi. Katram kolagēnu tipam ir atšķirīgas īpašības. Piemēram, āda. Ja ādu pastiepjam, tā atgriežas iepriekšējā stāvoklī. Kad ādu izstiepjam darbojas kalogēns, kad atlaižam elastīns. Audi, kas labi stiepjas, satur kolagēnu, kurā ir daudz elastīna. Ir cilvēki, kas noveco ātri, bet ir cilvēki, kas noveco lēnām, viņu āda paliek elastīga, nostiepta, nekas nekarājas. Tas nozīmē – saistaudi atrodas normālā stāvoklī.
Fibroskrimšļi, želejveida skrimšļi, muguras starp skriemeļi, diski, visi locītavu starpslāņi, arī zobi, acs radzene un acs kristāliņš, nieru membrānas, ausu bungādiņas, sirds vārstuļi, cīpslas utt. Tas viss ir kolagēns, atšķiras tikai tipi.
Tendence uz trūcēm citiem ir - citiem nav. Viens var nest lielus smagumus, otram cīpslu vājums (piemēram, pēc smagas somas nešanas, nevar saliekt un atliekt roku, sāp elkonis un velk plecu). Kādam draud katarakta, citam nē. Tas viss ir atkarīgs no saistaudu stāvokļa. Savukārt saistaudu stāvoklis ir atkarīgs no vajadzīgo aminoskābju un minerālvielu pietiekamības.
Mugurkauls. Dažādi kolagēnu tipi. Fibrozais skrimslis – tam jābūt biezam un elastīgam, lai amortizētu cilvēka kustības. Pulpozais kodols – jābūt gludam, mīkstam, lipīgam un slidenam. Mugurkauls lokās – saistaudi iztiepjas, saraujas. Taču, ja trūkst kādas aminoskābēs, var gadīties – noliekties varēs, atliekties nevarēs.
Ja ir novērojama saistaudu mazspēja – kur ‘’plānāks’’, tur plīsīs. Saišu sastiepums, mugurkaula bruka, disku trūces, rodas pastāvīgi nervu nosprostojumi, nokarājas āda, gadās, ka galvu pagriež, bet atpakaļ atgriezt nevar, sāp muskuļi utt. Tas viss ir saistaudu vājums. Tas liecina par sistemātisku saslimšanu. Nekas tāpat nenotiek. Ja runa ir par traumu, tad tā ir viena lieta. Bet, ja, piemēram, mugurkauls irst pats pa sevi, tad jābūt tam kādam iemeslam. Ja ir mugurkaula diska trauma, to var atjaunot, bet ja saistaudu vājums kopumā, tad vienam diskam seko otrs utt. Rezultāts – osteohondroze. Tas nozīmē, ka saistaudu vājums ir visā organismā kopumā. Parādās problēmas ar locītavām, ar krusta daļu, ar kakla daļu, ar saitēm, ar galvas smadzeņu asinsvadiem, jo var tikt nosprostoti, ar nerviem utt. Secinājums – osteohondroze ir deģeneratīvi destruktīvas visaptverošas izmaiņas organisma saistaudos, tāpēc ir bezjēdzīgi ārstēt atsevišķi kādu mugurkaula disku vai locītavu, muskuli, saiti. Vajag iedarboties uz visu saistaudu sistēmu kopumā. Cēloņi līdzīgi kā citām slimībām – minerālvielu deficīts, stress, kaitīgie ieradumi, ūdens trūkums, parazīti, organisma piesārņojums utt.
Ja krakšķ kauli, sāp cīpslas, nokarājusies āda – atcerieties, tie ir saistaudi. Arī šķidrums ar ko tiek mitrinātas locītavu virsmas pieskaitāms pie saistaudiem, jo tas ir šķidrais kolagēns, kurš ir glums un lipīgs, reizēm atgādina ķīseli. Tāpat kā mašīnas motorā, ja trūkst eļļas, gultņi izdils, un motors ilgi nedarbosies. Mūsdienās problēmas ar saistaudiem ir 70% cilvēkiem, sākot jau ar bērniem.
 
Par kolagēna veidošanās procesu.
Veidošanās procesā piedalās 5 aminoskābes – alanīns, lizīns, valīns, glicīns un pralīns, kā arī 5 minerālvielas – cinks, magnijs varš, sērs un silīcijs. Ir svarīgi, lai būtu visi šie mikroelementi. No minerālvielām svarīgākais ir cinks, kas piedalās 80 fermentu palaišanas procesos, ja tā trūkst, tad dažādos līmeņos tiek pārtraukta kolagēna sintezēšana. Ir maldīga ilūzija, ka, uzsmērējot uz sejas kolagēnu, tas ieies šūnās. Katram mums ir savs, organisma iekšienē sintezēts, tikai mums piemērots kolagēns. Visefektīvākā sejas ādas kopšana ir no iekšpuses.
Kolagēnu formēšanās notiek pēc speciāli noteiktas formulas. Mikroelementi ir nepieciešami pilnvērtīgam saistaudu veidošanās procesam visos līmeņos. Piemēram, pralīns un lizīns piedalās oksidācijas procesā, kurā veidojas hidroksilizīns. Ja hidroksilizīns neizveidosies, saistaudi neveidosies. Šajā procesā vajadzīgs varš un cinks, bez kuriem arī neveidosies hidroksilizīns. Olbaltumvielu veidošanās process ir gandrīz 50 pakāpju reakcija un katram no 30 kolagēna tipiem tiek izmantotas atšķirīgas sastāvdaļas. Turklāt arī ir svarīga vitamīnu klātbūtne, sevišķi šo četru – C, B6, A, E. Svarīgākais ir C vitamīns, kurš ietilpst, piemēram, asinsvadu iekšējā apvalka sastāvā.
 
Par glikozi.
Līdzās vitamīniem, minerālvielām un aminoskābēm, lai notiktu kolagēnu sintēze, ir vajadzīga enerģija un tā ir glikoze, kurai ir svarīga loma kolagēnu veidošanās procesā. Tā piedalās skrimšļaudu atjaunošanās procesā un pat ir to sastāvā (10-15%), tāpēc tos ir iecienījušas sēnītes. Tās saēd skrimšļus, irst kauli. Iespējamās diagnozes – deformējošā artroze, deformējošā spondiloze, ankilozējošais spondilīts.
 
Rūpējieties par saistaudiem.
Locītavas 5-7 gadu laikā atjaunojas pilnīgi, nepaliek nevienas vecās šūnas. Atjaunojas viss – gļotāda, smaganas, āda, 10 dienu laikā atjaunojas aizkuņģa dziedzeris un nepaliek nevienas vecās šūnas. Veiksmīga atjaunošanās var notikt tikai tad, ja uzturā ir pietiekošā daudzumā visas barības vielas, bet vēl svarīgāk ir kustības, tāpēc lai saistaudi saņemtu barības vielas, saņemtu ūdeni un varētu izvadīt indes, vajadzīga fiziskā aktivitāte. Jo viss kas nedarbojas - atrofējas. Mūsdienās vismazāk problēmu ar žokļu locītavām, jo daudz kustās, bet visvairāk ar kāju locītavām, pateicoties auto un liftiem.
Ja nepietiekoši dzerat ūdeni, saistaudi kļūs neelastīgi, trausli un lūstoši. Cilvēks ir piemērots kritienam. Vieni nokrīt, pieceļas un mierīgi iet tālāk. Citi nokrīt un salauž kaulu vai sastiepj saiti. Tā ir kaulu un saistaudu mazspēja. Kauli ir trausli un neelastīgi. Osteoporozes cēlonis var būt arī organisma piesārņojums – kalcija un fosfora vietā kaulos organisms izvieto lielmolekulāros toksiskos savienojumus, kurus neizdodas izvadīt parastā veidā ar urīnu, piemēram, ja nedzer ūdeni. Rezultātā kauliem mainās mehāniskās īpašības.
Saistaudiem nepatīk saule. Tā nepatīk acīm, radzenei, ādai, krūšu galiem, plānai gļotādai. Brillēm jābūt ar ultravioleto aizsardzību, jo varavīksne un acs tīklene – tie visi ir saistaudi. Arī aukstums saistaudiem nepatīk. Visas vārīgās vietas – kakla daļa, potītes, pirkstu gali ir jāsaudzē.
 
Uzturs saistaudu atjaunošanai.
Uzturam jābūt daudzveidīgam, dzīvam – nenogalinātam un fermentiem bagātam. Diemžēl mūsdienās šādu uzturu ir grūti sameklēt. Daļēja izeja varētu būt uztura bagātinātāji. Taču vismaz aptuveni jāzina, kas un, cik jums pietrūkst, citādi vajadzīgā efekta nebūs. Jāatceras arī, ka viena un tā pati viela atsevišķi ņemot, piemēram, kā uzturu bagātinātājs, darbojas citādāk nekā atrodoties uztura sastāvā.
Arī te, normālai saistaudu atjaunošanai, iederas biškopības produkti. Sintēzes procesam nepieciešamo enerģiju var nodrošināt ar medu, no nelūgtiem ‘’viesiem’’ pasargāties palīdzēs propoliss, bet kaloģēnu sintēzei nepieciešamās izejvielas ir dabas veidotajā universālajā uztura bagātinātājā – bišu maizē. Ar bišu maizi kļūdīties nevar, tur ir pilnīgi viss, dzīvības nodrošināšanai optimālā formā.
                                                                                                                maize150
saistaudimod
 
Locītavas.
Divi kauli savienoti vienā mehānismā, tā īsumā varētu formulēt, kas ir locītava. Cilvēkam ir 186 locītavas. Starp kauliem ir skrimšļu starpslānis un atstarpe. Tas viss ir ietverts kapsulā, kas pildīta ar locītavu šķidrumu (kolagēnu). It kā nav kam sāpēt, jo skrimšļiem nervgalu nav, kauliem tajā vietā arī nav, protams, arī šķitumam nervgalu nav. Ir tikai kapsulai. Ja sāp, tas nozīmē, ka kaut kas spiež uz to. Un tas var būt šķidrums, kas sakrājies un nevar ieziet pa vienīgo izeju caur limfmezglu (pa citurieni iziet nevar). Aizdambēšanās cēlonis var būt trauma vai nepareiza masāža. Arī, ja locītavu šķidrumā savairojušās baktērijas vai sēnītes (artrīts). Vīrusi locītavu šķidrumā nedzīvo. Tātad, ja izeja aizvērsies, sāksies tūska. Kapsula izstiepsies, nervu gali sasprings un sāksies sāpes. Organisms tur piedzīs leikocītus un pacels temperatūru, locītavas piesarks. Lai aizsprostojumu izšķīdināt, vienīgais līdzeklis ir fermenti. Fermenti iznīcina tikai atmirušās šūnas un neaiztiek dzīvās. Lai tie kalpotu tieši šim mērķim, fermenti jālieto tukšā dūšā vismaz stunda pirms ēšanas. Ja tos lietosiet ēšanas laikā, tie darbosies kā pārtikas fermenti. Tādā veidā var atjaunot bojātos asinsvadus, izšķīdināt sliktos audus un epidermu. Lai locītavas normāli funkcionētu, vajadzīgs pietiekošā daudzumā šķidrums. Ir tā ka pēc 20 gadu vecuma organismā sāk samazināties hialuronskābes izstrāde, un, jau sasniedzot 60 gadu slieksni, tie ir tikai daži procenti. Hialuronskābei ir unikāla īpašība noturēt šķidrumu. Pietiek ar vienu gramu, lai 5 litri šķidruma iegūtu želejveida konsistenci.
 
Locītavu šķidrums.
Locītavu šķidrumam jābūt ideāli tīram un mitram. Tajā nedrīkst būt baktērijas un sēnītes. Locītavu šķidruma kvalitāti var noteikt pēc nagiem. Nagi tas ir sabiezējis starp locītavu šķidrums. Nagiem jābūt caurspīdīgiem, cietiem bez šķērsu vai gareniski veidotiem reljefiem. Pretējā gadījumā tas nozīmē, ka ir problēmas ar starp locītavu šķidrumu. Pēc nagiem var daudz ko noteikt par cilvēka veselības stāvokli. Ja nagos parādījusies sēnīte, tas nozīmē, ka sēnīte nav nagos, bet starp locītavu šķidrumā. Ja uz nagiem balti punkti – tās ir olbaltumvielu pārslas. Tas ir starp locītavu šķidrumā nesadalītas līdz galam olbaltumvielas. Ja uz nagiem gaišas, nedaudz rozā svītras, tas liecina par saindēšanos ar smago metālu daļiņām un aknu piesārņojumu.
Visas locītavu slimības, izņemot traumas, ir saistītas ar tajās esošām baktērijām un citiem parazītiem. Artroze tā ir artrīta otrā stadijā. Ja organismā ilgstoši gadiem ilgi dzīvo baktērijas, rodas limfātiskā filtrācija un te ierodas leikocīti, kas izdara savu darbu un aiziet, pie reizes novājinot skrimsli. Streptokoki aiziet bojā kopā ar skrimsli. Rodas deformējošā artroze ar sāļu nogulsnējumu.