Imunitāte un alerģija
Pavasari cilvēki parasti iztēlojas saistībā ar siltumu un ziedu smaržām, diemžēl ne visi. Ir tie, kam tas asociējas ar alerģiju uz ziedputekšņiem un hronisko slimību saasināšanos. Kāpēc tā notiek? Kāds tam cēlonis? Pret alerģiju tiek izstrādāti arvien jauni medikamenti, bet cēloņi paliek. Varbūt blīvi aiztaisīt logus un durvis, kamēr ziedēšana beigsies, vai doties uz ziemeļiem. Jā, ar medikamentiem tiek panākts īslaicīgs atvieglojums, bet ne problēmas atrisinājums.
Alerģiskās reakcijas skar nu jau katru ceturto planētas iedzīvotāju un trešdaļu bērnu. Lai saprastu, kā darbojas alerģija, ir jāizprot, kā funkcionē imunitāte, kas nodrošina homeostāzes un integritātes saglabāšanu organismā.
Dabā viss dzīvais sastāv no 28 aminoskābēm. Šis skaitlis dažādos informācijas avotos var atšķirties atkarībā no tā, kā interpretē, ko saprot ar aminoskābēm. Tieši tādas pat 28 aminoskābes ir gan mikrobam, gan zivij, gan zaļajam augam. Mainās tikai skaits, komplektācija un secība veidojot olbaltumvielas. Katrai dzīvai būtnei, veidojot savas olbaltumvielas, šī aminoskābju kombinācija, ir unikāla kā atslēga slēdzenei un nemainās visu mūžu.
Imunitāti veido specifiskas šūnas un audi, kas iznīcina un izvada no organisma visus tam neradnieciskos produktus, kas tur nonāk ar gaisu, ūdeni, pārtiku vai, piemēram, traumas rezultātā. Vienīgi ar šlakvielām imunitāte samierinās.
Baltie asins ķermenīši leikocīti vīrusus, sēnītes un baktērijas iznīcina dažādos veidos – tajos izdala specifiskus fermentus, piemēram, perforīnu vai ūdeņraža pārskābi un brīvos radikāļus, taču šie kaitīgie mikroorganismi tik viegli nepadodas, tiem var būt gļotu vai kalcija apvalks. Vīrusus var iznīcināt tikai ar stipru imūnsistēmu.
Imunitāte var būt nespecifiska (vispārēja, piemēram, ādas aizsargslānis, kuņģa skābe, kas organismu aizsargā no daudziem antigēniem) un specifiska (pret vienu noteiktu antigēnu, piemēram, A hepatīta vīrusu). Imūno atbildi var realizēt gan šūnas (šūnu jeb celulārā imunitāte), gan antivielas (humorālā imunitāte).
Organismā iekļūst antigēns, piemēram, vīruss vai baktērija. Arī nepilnīgi pārstrādātas uztura olbaltumvielas, nokļūstot asinīs, darbojas kā antigēns. Pret šādiem organismam svešiem olbaltumiem tiek izstrādātas specifiskās antivielas, kas saistās ar tiem un veic dažādas funkcijas, piemēram, padara tos tīkamākus makrofāgiem (šūnām, kas tos apēd).
Bojātās šūnas imūnsistēmā uztver kā neradnieciskas un pret tām izstrādā antivielas. Ja antivielas ir vērstas arī pret sava organisma šūnām, tās sauc par autoantivielām. Process var pārtapt lavīnveidīgs un kļūt hronisks vai arī, progresējot kļūt ļaundabīgs.
Imunitāti vājina visi iekaisuma procesi, piemēram, hronisks bronhīts, sinusīts, kolīts, hepatīts utt. Taču ir arī dažādas iedarbības preparāti, kās vērsti un imūnsistēmu (imūnmodulatori). Ir tādi, kas liek tai aktīvāk darboties (imūnstimulatori), kuri balstās uz hormonālās sistēmas stimulāciju un ir tādi, kas vājina imunitāti (imūnsupresanti), kurus izmanto, piemēram, pie onkoloģiskām saslimšanām, pret leikozi, alerģiju, ārstē akūtos iekaisuma procesus, piemēram, miokardītu, remotoīdo artrītu.
Zarnu traktā notiek nepārtraukta cīņā starp simbiozo un patogēno mikrofloru, tāpēc ar uztura izvēli ir iespējams atbalstīt vienu vai otru mikrofloras grupu. Atbalstot simbiozo mikrofloru, tiek atbalstīta imunitāte. Simbiozo mikrofloru var atbalstīt ar adekvātu uzturu, šķiedrvielām, dabīgo C vitamīnu, cinku, selēnu, lakricas sakni, kokosriekstu eļļā esošo monolaurīnu, kurkumu, jodu, D3 vitamīnu, citroniem, mārrutkiem, ķiplokiem, brokoļiem, bišu maizi.
Vienas olšūnas dvīņiem DNS molekula ir absolūti vienāda, šajā gadījumā ir iespējama orgānu pieņemšana, kaut gan ar laiku apkārtējā vide var ievadīt dažas korekcijas un sākt darboties pretējais process.
Bet kā ir ar augli dzemdē? Tam ir cits molekulas DNS. Izrādās, ka dzemdē imunitāte nedarbojas, to nepieļauj imūn-placentārā barjera, citādi auglis tiktu izsviests, jo tas apdraudētu mātes dzīvību. Bērns dzimst bez imunitātes. Trīs stundas pēc piedzimšanas mātei izdalās pirmpiens, ar kuru bērns saņem imunitātes programmu. Ieslēdzas imunitāte. Ar pirmpienu tiek nodoti arī olbaltumvielas, jeb informāciju, kā cīnīties ar mātes pārslimotajām slimībām – imunitātes vēsture, tai skaitā potes. Ja bērns nesaņem pirmpienu, tad izstrādā savu imunitāti, bet tā ir vājāka.
Hronisks iekaisums veicina onkoloģisko procesu attīstību. Iekaisuma procesi nomāc imūno atbildi regulējošos T-supresorlimfocītus, kuru galvenā funkcija ir kontrolēt imūnās atbildes stiprumu un ilgumu ar efektora T-h (T helper jeb palīgšūnas) šūnu starpniecību. Ja šis process netiek pietiekami kontrolēts, var attīstīties alerģiskie un autoimūnie procesi. Iekaisumu procesu var samazināt makrofāgi, veicinot citokīnu izstrādi, kas novērš pārmērīgu imūnsistēmas reakciju.
Pie provocējošiem šūnu novecošanu veicinošiem faktoriem pieskaitāmi tādi produkti, kā cukurs un to saturošie izstrādājumi, dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas, lektīni. To paātrina arī aptaukošanās (sevišķi viscerālie tauki, kas uzkrājas uz iekšējiem orgāniem). Savukārt pretiekaisuma produkti ir visa veida zaļumi (dilles, selerija, pieneņu lapas utt.), tai skaitā brīvā dabā augošie, jo sevišķi tie, kuriem ir rūgtena piegarša. No eļļām vislabāk izvēlēties linsēklu un oregano. Efektīvi ir kvercetīnu (spēcīgs dabiskais antioksidants) saturošie dārzeņi (sarkanā krāsā, piemēram redīsi, bietes utt.) un ogas (brūklenes, dzērvenes utt.).
Alerģija ir dabas dots signāls par organisma iespējamo piesārņojumu. Tas nozīmē, ka lielās toksiskās slodzes rezultātā organismā ir uzkrājušies nedzīvi pūstoši produkti, tās ir atmirušās šūnas, kas nav savlaicīgi izvadītas. Aizturoties organismā visdažādākajās vietās (maksilārajos sinusos, bronhos, plaušās, aknās, asinsvados utt.) un, pūstot skābekļa deficīta apstākļos tās pārvēršas strutās, kas indē apkārtējās veselās šūnas. Rezultātā šīs veselās šūnas kļūst pārmērīgi jūtīgas uz jebkuru ārēju faktoru – aukstumu, karstumu, ziedputekšņiem, medu, zemenēm utt. Necentieties nospiest attīrīšanās reakcijas šķaudīšanu, klepu, asarošanu ar medikamentiem, kas tikai īslaicīgi mīkstina organisma reakciju. Labums no tiem līdzīgs kā no narkotikām. Daba, lai pasargātu cilvēku no vēl lielākām briesmām, liek tam šķaudīt un klepot. Tādā veidā tiek attīrīti elpošanas ceļi, lai ar gadiem uzkrātie atkritumi (elpošanas ceļos nonākušās atmirušās un sapuvušās šūnas) nekļūtu par nāvīgi bīstamu slimību cēloņiem.
Organismā ir histamīna receptori, kuri atrodas visdažādākajās organisma vietās – bronhu un zarnu gludajā muskulatūrā, centrālajā nervu sistēmā, sirdī, uz asinsvadu endotēlija šūnām utt. Histamīns iedarbojoties uz šiem receptoriem, rada alerģisko efektu. Lai bloķētu tā iedarbību un novērstu histamīna radītos alerģiskos simptomus, tradicionālajā medicīnā izmanto histamīnreceptoru blokatorus, bet ekomedicīnā veic organisma kopējo attīrīšanu, lai izskaustu cēloņus.
No alerģijas nav iespējams pilnībā atbrīvoties, ja cilvēks turpina lietot dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas (gaļa, zivis, piena produkti), kartupeļus (jebkurā veidā sagatavotus) un putras, tā kā šie produkti rada lielu daudzumu gļotu. Svarīgs faktors ir nepārēsties. Ar medikamentiem var tikai īslaicīgi novērst simptomus, bet ne cēloņus.
⇒ strutojošais bronhīts – plaušu vai kuņģa vēzis,
⇒ obstruktīvs bronhīts – piena dziedzeru vēzis,
⇒ strutains paraproktīts – taisnās zarnas vēzis utt.
Sarkanajās kaula smadzenēs veidojas neitrofilie, bazofilie un eozinofilie leikocīti, monocīti (makrofāgu priekšteči). Limfmezglos, tīmusā un liesā veidojas limfocīti.
Neitrofilie leikocīti pārvietojas ne tikai asins plūsmā, iekaisuma gadījumā tie patstāvīgi ar pseidopodiju palīdzību šķērso asinsvadu sieniņu un var iekļūt jebkurā cilvēka orgānā un pēc tam atgriezties asins plūsmā.
Ja organismā nokļūst liels daudzums mikroorganismu un imūnšūnas ar to netiek galā, sākas infekcijas slimība. Parādās dažādi iekaisuma perēkļi, piemēram, haimorīts, pneimonija, furunkuls. Šādos gadījumos pie bakteriālas infekcijas parasti nozīmē antibiotikas.
Ja leikocītu daudzums strauji palielinās, to sauc par akūtu leikozi. Tiek traucēts asinsrades process un veidojas blastu (nenobriedušu leikocītu) sakopojumi, kas nepilda savu funkciju, un tas ir ļoti bīstami.
Vīruss organismā ir antigēns (sveša olbaltumviela). Leikocīts veido tam atbilstošu antivielu. Kad antiviela pietuvojas antigēnam, notiek savienošanās un izveidojas komplekss antigēns-antiviela, kas kļūst tīkamāks makrofāgiem.
Lai organisms neatpazītu un neatrastu, antigēni (vīrusi, baktērijas) nepārtraukti maina ārējā apvalka membrānas olbaltumvielas, jo ja antiviela pievienojas tiem, šie antigēni vairs nekur nevar pazust, pār tiem valda antiviela. Šos savienojumus sauc par CIK (cirkulējošais imūnais komplekss). Šo CIK daudzums asinīs ir kā iekaisuma procesu attīstības rādītājs, reizē arī parāda autoimūno procesu aktivitāti. Limfocīti šos CIK redz un sūta makrofāgiem signālu iznīcināt. Makrofāgi tos ievelk sevī un pārstrādā izvadīšanai uz ārpusi.
Ar dabas līdzekļiem, piemēram, tējas koka eļļu, ķiplokiem, propolisu utt. vīrusus tiešā veidā iznīcināt nevar, taču tie satur vielas, kas neitralizē vīrusu aizsardzību pret imūnsistēmu, tādā veidā palīdzot imūnsistēmai pieveikt vīrusus.
Vīruss ir organismam svešdabīga ribonukleīnskābes (RNS) molekula, kura spēj replicēties un rada spēcīgu imūno atbildi. Priekšnoteikumi, lai vīruss sāktu vairoties, ir toksīnu un šlakvielu uzkrāšanās organismā, kā arī kāds no veicinošiem faktoriem, piemēram, stress, atdzišana, neizgulēšanās, našķošanās ar neveselīgiem produktiem utt., vai arī tā ir organismam nepazīstamu lipīgu vīrusu parādīšanās.
Jau pats fakts, ka cilvēks var saaukstēties, liecina, ka imunitāte darbojas, bet, ja slimošanas process norit ļoti akūtā formā, tas nozīmē, ka imunitāte ir spēcīga. Par to, ka imūnsistēma darbojas, liecina limfmezglu palielināšanās, kā arī ir iespējama caureja. Aktivizējas liesa un aizkrūtes dziedzeris jeb tīmuss. Visā organismā milzīgā daudzumā izstrādājas imūnmodulatori: reaferons, interferons, interleikīns utt.
Paaugstinoties temperatūrai, strauji aktivizējas audu lītiskie fermenti, kas cīnās ar infekciju. Turpretī tai pašā laikā pazeminās uztura pārstrādes fermentu aktivitāte un cilvēkam negribas ēst. Jo imūnsistēma ir spēcīgāka un labāk darbojas, jo tai ir vairāk iespēju nodrošināt aizsargreakcijas, kā arī akūtāk norisinās saslimšana un ir ātrāka izveseļošanās.
▼ medikamenti,
▼ individuālais organisma piesārņojums ar šlakvielām un toksīniem,
▼ faktors, ko vairs nevar mainīt – imunitātes vājināšana bērnībā ar vakcīnām un medikamentiem.
Jāsaka gan, ka izveseļošanās dabīgā veidā bez medikamentiem, nav patīkams process, jo pateicoties vīrusu iesaistei, tiek atpakotas uzkrātās šlakvielu un toksīnu kapsulas, rezultātā asinsritē nonāk liels daudzums toksīnu, kas rada galvassāpes, paaugstinātu temperatūru, sliktu dūšu, nespēku utt. Turklāt temperatūra var būt augsta un process var arī ieilgt, taču, ja cilvēks tādā veidā ar dabīgiem līdzekļiem izveseļojas, viņš sajūt lielu pacilātību un milzīgu enerģijas pieplūdumu, bet risks saslimt no jauna ir niecīgs.
Gan onkoloģiskajām, gan autoimūnajām slimībām ir viens un tas pats cēlonis un mehānisms –šūnas sāk darīt to, kas tām nav paredzēts. Autoimūnā saslimšana varētu teikt - ir iekaisuma reakcija bez infekcijas klātbūtnes, tas ir imūnsistēmas kļūdains uzbrukums sava paša organisma šūnām.
Visu autoimūno procesu cēlonis ir dzīvnieku izcelsmes neradnieciskās olbaltumvielas uzturā un iekasuma procesu ārstēšana ar medikamentiem, jo tie izraisa šūnu destrukciju, pārvēršot tās antigēnos, rezultātā organisms iznīcina savas šūnas, jeb sākas autoimūnais process. Pirms process kļūst autoimūns, sākumā tas ir imūns. Tas nozīmē, ka tiek traucēta imūnā reakcija organismā, kas rodas kā atbilde uz slimību izraisošo aģentu (vīrusi, mikrobi, piesārņots gaiss, uzturs). Ja imūnsistēmas reakcija būs nepietiekama, attīstīsies imūndeficīta slimības, bet ja pārmērīga, sekmēsies iekaisuma procesi, alerģija, audzēji labdabīgie un ļaundabīgie, tereoidīts utt.
Grūti sadalāmās dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielu molekulas, kuras līdz pat 30-40% līdz galam nesadalās, nonāk asinsritē. Tiek pārslogota imūnsistēma, un vienā brīdī notiek imūnsistēmas kļūme - organisms vairs neatzīst toksīnu bojātās šūnas par savējām un izstrādā antivielas pret tām. Tradicionālajā medicīnā autoimūnos procesus ārstē ar imunitāti nomācošiem medikamentiem (imūnsupresantiem), vai, piemēram, pie reimatoīdā artrīta tiek nozīmēta ķīmijas terapija, līdzīgi kā onkoloģijā.
► Ja tiek bojāts mielīna apvalks, kas aizsargā nervu šķiedras no impulsu pārvades traucēšanas – tā ir multiplā skleroze.
► Nieru kamoliņu difūzs iekaisums – glomerulonefrīts var pāriet autoimūnā procesā.
► Ja imūnsistēma rada iekaisuma procesu locītavās - reimatoīdais artrīts. Arī poliartrīts ir autoimūns process.
► Vairogdziedzerī - Hašimoto tireoidīts.
► Traucēta ādas pigmentācija - virsādas slimība vitiligo.
► Smaga multisistēmu autoimūnā slimība – sistēmiskā sarkanā vilkēde.
► Sistēmiska autoimūna slimība, kas skar eksokrīnos dziedzerus: siekalu, asaru, sviedru, maksts un citus - Šegrēna sindroms.
► Autoimūnā nervu-muskuļu slimība, kas raksturojas ar patoloģiski ātru šķērssvītroto muskuļu nogurumu - miastēnija.
► Autoimūna reakcija, kad iekaisums lokalizējas ādas un muskuļu sīkajos asinsvados, ko pavada muskuļu sāpes un to vājums – dermatomiozīts (polimiozīts).
► Traucējumi virsnieru dziedzeru darbībā, rezultātā netiek ražoti hormoni aldosterons un kortizols – Adisona slimība.
► Smaga savienotāj audu slimība, kuras rezultātā audi sablīvējas un sacietē - sistemātiskā sklerodermija.
► Hroniska autoimūna rakstura iekaisuma slimība, kas skar žultsvadus un veicina holestāzes attīstību - vadasprimāra biliāra aknu ciroze.
Galvenā piena sastāvā esošā olbaltumviela kazeīns, būtībā ir ‘’viltīga’’ olbaltumviela, jo līdzinās cilvēka olbaltumvielām, tāpēc to grūti pamanīt. Taču, iekļūstot asinīs, vienalga tā tiek uztverta kā antigēns, kas organismam jāiznīcina. Sašķelt to nav iespēju, jo ir cita šķelšanas sistēma. Turklāt kazeīns katram dzīvnieku tipam ir citādāks, arī ferments renīns, kas to sašķeļ, ir savs. Tāpēc, ja tas ir citas sugas dzīvnieku piens, lielmolekulārās olbaltumvielas līdz galam nesadalījušās no divpadsmitpirkstu un tievās zarnas, var daļēji uzsūkties asinīs, kur tos imūnsistēma uztver kā antigēnus un to iznīcināšanai tērē savus resursus.
Bet ideālais variants ir – par bērna imūnsistēmu rūpēties, pirms bērns vēl nav piedzimis. Imūnsistēma auglim vēl nav noformējusies, bet spēcīgā placentārā barjera, kas formējas mātes organismā augļa aizsardzībai, mūsdienu ķimizācijas laikmetā ir stipri cietusi un nespēj augli pasargāt no alerģiskiem faktoriem, kas ienāk ar asinīm.
Ja vien māte nevēlās, lai bērns dzīvē saskartos ar autoimūnajām slimībām, sākot ar diabētu, tireoidītu, remotoīdo artrītu, izsijāto sklerozi, erozīvo gastrītu un līdzīgām slimībām, mātei no uztura jāizslēdz dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas. Jebkurai slimībai ir konkrēts iemesls. Mēs meklējam iemeslus iedzimtībā, tas ir hromosomās, vainojam mikrobus un vīrusus, bet visdažādāko slimību īstais iemesls ir mūsu uzturs. Faktiski mikrobi, ziedputekšņi ir mūsu ‘’draugi’’, kas izraisa attīrīšanās procesu un neļauj nonākt līdz kam daudz nepatīkamākam, tai skaitā onkoloģiskam procesam.