Saistaudi un locītavas
Tik bieži dzirdētas kaites: sāp mugura, kāja, roka, disku trūce, saišu sastiepums, mugurkaula bruka, artrīti, nervu nosprostojums, katarakta, dzemdes noslīdējums, urīnizvadceļu darbības traucējumi un vēl daudzas citas. Tam visam kopīgi ir saistaudi. Tāpat kā citi orgāni, tie atjaunojas. Nemēdz būt tā, ka slima ir tikai kāda locītava vai orgāns, bet viss pārējais vesels. Var būt tā, ka, atjaunot saistaudus, tiek atrisinātas ļoti daudzas veselības problēmas, kas it kā savstarpēji nav saistītas.
Kolagēns un elastīns ir olbaltumvielas, kas pilda strukturālo funkciju, vienkāršāk sakot, satur visu kopā, lai tas neizjuktu. Ir zināmi ap 30 kolagēnu tipi. Tie ir aminoskābju un minerālvielu kompleksi, kuros katra trešā aminoskābe ir glicīns. Arī asinsvados ir kolagēns. Ja tos atšķetinātu un savienotu kopā, sanāktu šķiedra, ar kuru varētu apjozt visu zemeslodi. Katram kolagēnu tipam ir atšķirīgas īpašības. Audi, kas labi stiepjas, satur kolagēnu, kurā ir daudz elastīna. Daži cilvēki noveco ātri, citi lēnām, viņu āda paliek elastīga, nostiepta. Tas nozīmē, ka saistaudi atrodas normālā stāvoklī.
Fibroskrimšļi, želejveida skrimšļi, muguras starp skriemeļu diski, visi locītavu starpslāņi, arī zobi, acs radzene un acs kristāliņš, nieru membrānas, ausu bungādiņas, sirds vārstuļi, cīpslas utt. Tur visur ir kolagēns, atšķiras tikai tipi.
Dažiem cilvēkiem ir tendence uz trūcēm, citiem nav. Viens var nest lielus smagumus, otram cīpslas ir vājākas (piemēram, pēc smagas somas nešanas nevar saliekt un atliekt roku, sāp elkonis un ir velkoša sajūta plecos). Kādam draud katarakta, citam ne. Tas viss ir atkarīgs no saistaudu stāvokļa, ko ietekmē vajadzīgo aminoskābju un minerālvielu pieejamība, kā arī toksiskā slodze.
Mugurkaulam nepieciešami dažādi kolagēna tipi. Fibrozajam skrimslim jābūt biezam un elastīgam, lai amortizētu cilvēka kustības. Pulpozajam kodolam jābūt gludam, mīkstam un slidenam. Kad mugurkauls lokās, saistaudi iztiepjas un saraujas. Taču, ja trūkst kādas aminoskābēs, var gadīties, ka rodas grūtības noliekties vai atliekties.
Ja ir novērojama saistaudu mazspēja, bojājums notiek tur, kur ir ‘’plānāks’’. Gan saišu sastiepums, gan mugurkaula disku trūces, ir saistaudu vājuma pazīme. Tas liecina par sistemātisku saslimšanu. Parādās problēmas ar locītavām, ar dažādām locītavu saitēm, ar krustu daļu, ar kakla daļu, ar galvas smadzeņu asinsvadiem un nerviem, jo tie var tikt nosprostoti utt.
Kolagēnu formēšanās notiek pēc speciāli noteiktas formulas. Mikroelementi ir nepieciešami pilnvērtīgam saistaudu veidošanās procesam visos līmeņos. Arī aminoskābes ir nepieciešamas. Piemēram, prolīns un lizīns piedalās oksidācijas procesā, kurā veidojas hidroksilizīns. Ja hidroksilizīna nebūs, neizveidosies saistaudi. Šajā procesā vajadzīgs varš un cinks, bez kuriem arī neveidosies hidroksilizīns. Olbaltumvielu veidošanās process ir gandrīz 50 pakāpju reakcija un katram no 30 kolagēna tipiem tiek izmantotas atšķirīgas sastāvdaļas. Turklāt arī ir svarīga vitamīnu klātbūtne, sevišķi šo četru: C, B6, A, E. Svarīgākais ir C vitamīns, kurš ietilpst, piemēram, asinsvadu iekšējā apvalka sastāvā.
▲ trausli un noslāņojušies nagi visdrīzāk liecina par problēmām ar vairogdziedzeri (hipotireoze), tā var būt anēmija vai vitamīnu E un B9 deficīts, biotīna deficīts (veidojas, ja maz lieto zaļumus), silīcija deficīts, paaugstināts cukura līmenis asinīs,
▲ dziļas vertikālās rievas liecina par vitamīna B12 deficītu un pazeminātu vairogdziedzera funkciju vai pat dažos gadījumos par saindēšanos ar smagajiem metāliem,
▲ lokveidīgas šķērslīnijas uz nagiem var liecināt par kalcija deficītu organismā (lai kalcijs uzsūktos, tas jālieto kopā ar magniju un vēlams pievienot D3 vitamīnu),
▲ koilonīhija jeb karošveida nagi - dzelzs deficīta anēmija,
▲ nags pelēcīgi brūngans vai balts, bet galā rozīgs iespējams ir saistīts ar vitamīna B12 deficītu,
▲ ja naga gals ir piepacelts un ir stipri sabiezējis, tas var liecināt par problēmām ar aknām un nierēm,
sīki mikropadziļinājumi uz nagiem (pitting nails), nagu dzeltēšana vai tumša šķērslīnija var liecināt par psoriāzi vai citām sēnīšu slimībām,
▲ ja nags ir pilnīgi balts vai dažas posmos iezilgans, tas var būt saistīts ar vitamīna B1 nepietiekamību,
▲ nagu sēnīte saistās ar vāju imunitāti, var būt pazemināts kuņģa sulas skābums, disbakterioze, baktēriju pāraugšanas sindroms (SIBO), kairināto zarnu sindroms (sēnītēm patīk cukurs, produkti, kam pievienots cukurs, sevišķi piena produkti).
Līdz 25 gadiem āda reģenerējas 28 dienās, 40 gados – 35 dienās, bet pēc 60 gadiem vajadzīgi
2 - 3 mēneši.
Apturēt šos procesus, protams, nevar, taču palēnināt gan var un ne tikai ar krēmiem, losjoniem, sejas maskām, bet arī, mainot uztura paradumus.
Varētu pat teikt, ka āda faktiski ir zarnu trakta spogulis. Dermatoloģijā saskaitīts ap 1800 diagnožu. Populārākās zāles, ko dermatoloģi izraksta, ir prednizolons, difenhidramīns vai zāles pret galvassāpēm vai asinsspiedienu.
Ādas slimību (izņemot ektoparazītus, piemēram, utis un kašķi) lokālajai terapijai ir tikai simptomātiska nozīme. Efektīvāka ir organisma iekšējās vides attīrīšana no patogēnām baktērijām un sēnītēm, neveidojot tām barības bāzi.
θ cukurs un izstrādājumi, kas to satur, rada paaugstinātu insulīna līmeni asinīs, kas sekmē epiderma šūnu vairošanos un pastiprina ādas tauku producēšanu, rezultātā aizsērējas poras, pa kurām iziet metabolisma galaprodukti, bet, aizsērējoties tauku dziedzeriem, veidojas iekaisuma procesi ādā,
θ ar uzturu netiek pietiekami saņemti tauki un taukskābes, taukos šķīstošo vitamīnu A un E, kā arī taukskābju EPA un DHA deficīts,
θ nepietiekama fiziskā aktivitāte, svarīgi ir dažādi stiepšanās vingrinājumi,
θ aminoskābju deficīts,
θ piens un tā produkti, sevišķi siers un biezpiens,
θ sēra deficīts (āda paliek ļengana).
Pigmentācijas plankumu cēlonis var būt problēmas ar aknām un nierēm, kas, iespējams, saistās ar filtrācijas pasliktināšanos, ko rada, piemēram cistas un fibriozes. Pigmenti uz ādas visbiežāk parādās pieres augšdaļā un uz deniņiem. Viens no to parādīšanās cēloņiem ir C vitamīna deficīts. C vitamīns pasargā ādu no kaitīgā ultravioletā starojuma un piedalās ādas kolagēna formēšanā. Tas darbojas kā antioksidants un pasargā no oksidatīvajiem bojājumiem, taču vitamīns C nevar iekļūt caur ādas epidermu, piemēram, ar krēmiem, tas var iekļūt tikai ar asinīm, tas ir, ar uzturu, turklāt ar nosacījumu, ka netiek lietots cukurs. Pigmentu novēršanas krēmi, ūdeņraža pārskābe un sūkalas var dot tikai īslaicīgu efektu, ja cēloņi netiek izskausti.
Iespējamie cēloņi šādai parādībai var būt vairāki. Zilumi var rasties traumu rezultātā, plīstot asinsvadiem, sevišķi tas izteikts, ja ir plāna āda vai problēmas ar saistaudiem, piemēram, ja trūkst C vitamīna. Zilumu parādīšanās var būt saistīta arī ar pastiprinātu asins recēšanu jeb trombofīliju, kas visbiežāk saistās ar vitamīna K1 deficītu un nepietiekamu tā sintēzi organismā. Tās var būt arī kā sekas antikoagulantu, tas ir, asini šķidrinošo preparātu lietošanai. Iespējamais trombocītu funkcionalitātes pavājināšanās vai to skaita samazināšanās asinīs var būt saistīta ar antidepresantu, glikokortikoīdu, antibiotiku un alkohola lietošanu. Arī kā reti sastopama individuāla reakcija pret pārmērīgu ingvera, ķiploku un vitamīna E lietošanu, kas arī var būt kā ietekmējošais faktors.
Riska grupā ir cilvēki, kam ir pankreatīts, insulīnrezistence, aptaukošanās, gaiša un plāna āda, vitamīnu K1 un C deficīts.
Īsto cēloni, protams, var noteikt tikai speciālists, veicot attiecīgas izmeklēšanas, taču, kā rāda prakse, vairāk nekā 90% gadījumos šo problēmu var atrisināt, cilvēkam pārejot uz adekvātu uzturu - tādu, kādu tam paredzējusi daba.
Ja nepietiekami dzerat ūdeni, saistaudi kļūs neelastīgi, trausli un lūstoši.
Osteoporozes cēlonis var būt arī organisma piesārņojums: kalcija un fosfora vietā kaulos organisms izvieto lielmolekulāros toksiskos savienojumus, kurus neizdodas izvadīt parastā veidā ar urīnu, piemēram, ja maz dzer ūdeni. Rezultātā kauliem mainās mehāniskās īpašības.
Saistaudiem, piemēram, acīm, radzenei, ādai, krūšu galiem, plānai gļotādai, nepatīk arī saule. Brillēm jābūt ar ultravioleto aizsardzību. Arī aukstums saistaudiem nepatīk. Jāsaudzē kakla daļa, potītes, pirkstu gali.
Arī te iederas biškopības produkti. Sintēzes procesam nepieciešamo enerģiju var nodrošināt ar medu, no nelūgtiem ‘’viesiem’’ atbrīvoties palīdzēs propoliss, bet kolagēnu sintēzei nepieciešamās izejvielas ir dabas veidotajā universālajā uztura bagātinātājā – bišu maizē. Ar bišu maizi kļūdīties nevar, tur ir pilnīgi viss, dzīvības nodrošināšanai.