biologiskasmembranas500

 

Membrānu olbaltumvielu funkcijas
Bioloģisko membrānu olbaltumvielas veic šādas funkcijas: 

   Aizsargfunkcija. Citoplazmatiskās membrānas receptori piedalās gan šūnu, gan humorālajā imunitātē, aizsargājot organismu pret kaitīgiem faktoriem.

  Strukturālā funkcija. Citoskeleta olbaltumvielas nosaka šūnas membrānas izturību, vienlaikus saglabājot tās šķidrīgumu un formu. Piemēram, eritrocīts spēj izspraukties (burtiski – izplūst) caur kapilāru, kura diametrs ir mazāks par paša eritrocīta diametru.

  Receptorā un signālu funkcija. Organisma signālmolekulas, pie kurām pieder visi hormoni (tos sauc par primārajiem signāliem), mijiedarbojas ar membrānu receptoriem. Receptori ir specifiski membrānas olbaltumvielas, kas uztver signālmolekulas iedarbību un pārnes šo signālu uz šūnas iekšieni. Šīs membrānas olbaltumvielas veido īpašas molekulas, ko sauc par sekundārajiem mediatoriem, un tās nodrošina intracelulāro procesu regulāciju.

  Starpšūnu mijiedarbība. Citoplazmatiskās membrānas dažādās šūnās saistās ar glikolipīdu un glikoproteīnu palīdzību, kas ļauj šūnām funkcionēt kā vienotam veselumam. Šīs mijiedarbības pavājināšanās ir viens no vēža audzēju attīstības faktoriem.

  Metaboliskā funkcija. Membrānu enzīmi nodrošina vissvarīgāko bioķīmisko procesu norisi šūnā, regulējot metabolismu un enerģijas maiņu.

  Transporta funkcija. Olbaltumvielas-pārvadātāji nodrošina nepieciešamo vielu nokļūšanu šūnā, vielmaiņas gala produktu izvadīšanu un šūnas jonu homeostāzes uzturēšanu.

 

Bioloģisko membrānu transporta funkcijas
Vielu pārvietošana caur membrānām tiek iedalīta pasīvajā un aktīvajā transportā.

᯽ Pasīvais transports – vielu (organisko un neorganisko) pārvietošanās no apgabala ar augstāku koncentrāciju uz apgabalu ar zemāku koncentrāciju. Tas var notikt kā:

          Vienkāršā difūzija, kad viela iekļūst membrānā tās šķīdības dēļ,

         Kanālu (tuneļveida) difūzija, kas ietver pārvietošanos caur specifiskiem membrānas kanāliem.

Starp vielām, kas spēj iekļūt šūnā pasīvā transporta ceļā, ir daudz tehnisko piesārņotāju un hidrofobo ksenobiotiku. Piemēram, benzopirēns, kas atrodams pilsētu transporta izmešos, var viegli nokļūt šūnās, tāpēc pēc ilgstošas uzturēšanās piesārņotā vidē ieteicams rūpīgi nomazgāt rokas un seju ar ziepēm.

Īpaši augstu caurlaidību caur ādu piemīt dimetilsulfoksīdam (DMSO, farmakoloģiski – dimeksīdam). Tas ne tikai pats viegli izplatās caur šūnu membrānām, bet arī palielina citu vielu, tostarp medikamentu, caurlaidību, tādējādi uzlabojot to biopieejamību. Militārajā ķīmijā DMSO var izmantot, lai pastiprinātu kaujas indīgo vielu, piemēram, zarīna, toksisko iedarbību.

 
Jonu transports caur jonu kanāliem arī notiek pasīvi – no augstākas koncentrācijas uz zemāku.
 
᯽  Atvieglotā difūzija ir intensīvāks pasīvā transporta mehānisms. Atšķirībā no vienkāršās difūzijas šajā procesā piedalās specifiski olbaltumvielu pārnēsātāji un substrāti. Piemēram, taukskābju enerģētiskajā metabolismā svarīgu lomu spēlē transportieris L-karnitīns.

᯽ Pasīvais transports ietver arī jonu kanālu darbību, piemēram, kalcija un kālija-nātrija kanālus. Farmaceitiski plaši tiek izmantoti kalcija kanālu blokatori, piemēram, nifedipīns, kas palīdz normalizēt sirds ritmu un pazemināt asinsspiedienu.

᯽ Nāvējošs nātrija kanālu inhibitors ir tetrodotoksīns, kas atrodams delikatesē – Japānas fugu zivī. Šī spēcīgā inde, iekļūstot organismā, momentāni "aizver" nātrija kanālus, līdzīgi kā korķis aizsprosto šampanieša pudeli, tāpēc pat neliels daudzums var būt letāls.

 
Aktīvais transports
 Aktīvais jonu transports (pret koncentrācijas gradientu – no zemākas uz augstāku koncentrāciju) tiek nodrošināts ar jonu sūkņiem (ATPāzēm), kas darbojas kā jonu pārvadātāji un vienlaikus ATP šķeļoši fermenti, kas iegūst enerģiju no ATP hidrolīzes.

Šo procesu norisei nepieciešami Mg² joni, tāpēc ATPāzes tiek sauktas par magniju atkarīgiem fermentiem. Magnija aktivizācija ir viena no daudzajām tā funkcijām organismā.

 Na/K-ATPāze – atrodama sirdī, nierēs, eritrocītos, smadzenēs, sviedru dziedzeros. Tā:

           🆂 Izsūknē 3 Na jonus no šūnas un

           🆂 Iesūknē 2 K jonus šūnā.

Daži medikamenti, piemēram, sirds glikozīdi (maijpuķīšu, strofanta, uzpirkstītes ekstrakti), inhibē sirds Na⁺/K⁺-ATPāzi, kas pārmērīgās devās var izraisīt sirds apstāšanos. Taču mazās devās tie tiek izmantoti kā sirds medikamenti. Kaķi ir īpaši jutīgi pret šīm vielām, tāpēc mājās jāpieskata, lai tie negrauž maijpuķīšu stublājus vai lapas, kas var būt toksiski.

Eritrocītos Na⁺/K⁺-ATPāze pasargā no hemolīzes jeb sarkano asinsķermenīšu izjaukšanās ūdenī.

 Ca²-ATPāze (Mg² atkarīga) – uztur zemu kalcija jonu koncentrāciju šūnā (norma: 10⁻⁷–10⁻⁸ mol/l), izsūknējot Ca²⁺ no šūnas vai uzkrājot to depo.

         🅲 Normālu šūnas funkciju nodrošina līdzsvars starp Ca²⁺ kanāliem (kas ielaiž kalciju šūnā) un Ca²⁺-ATPāzi (kas to izsūknē no šūnas).

         🅲 Brīvo radikāļu veicināti oksidatīvie procesi, piemēram, sirds muskulī, traucē Ca²⁺-ATPāzes darbību, kas palielina Ca²⁺ koncentrāciju šūnā, izraisa spēcīgāku muskuļu saraušanos un paaugstina asinsspiedienu.

         🅲 Ca²⁺-ATPāzes disfunkcija ir saistīta ar aterosklerozi, vēzi un autoimūnām slimībām.

 K/H-ATPāze ("protonu sūknis") – nodrošina sālsskābes izdalīšanu kuņģa dobumā un nosaka kuņģa sulas skābumu.

         🅿 Šī enzīma inhibitori (piemēram, omeprazols) samazina kuņģa skābumu un palīdz novērst kuņģa čūlu.

         🅿 Tos vienmēr izraksta kopā ar acetilsalicilskābi saturošiem medikamentiem (piemēram, Aspirīnu, Cardiomagnyl u.c.), lai aizsargātu kuņģa gļotādu no kairinājuma.

 

Metaboliskās funkcijas bioloģiskajās membrānās
Bioloģiskajās membrānās ir lokalizētas daudzas svarīgas fermentu sistēmas, kas nodrošina dažādu bioķīmisko procesu norisi.

 ✔️ Endoplazmatiskā tīkla fermenti, kas regulē aktīvo D un A vitamīna formu veidošanos, kā arī steroīdu, omega-3 taukskābju un citu biomolekulu biotransformācijas produktus.

 ✔️ Enerģētiskā metabolisma fermenti, kas atrodas mitohondriju membrānā:

         🅴 Fermenti, kas nodrošina anaerobā glikozes oksidācijas pāreju uz aerobajiem procesiem.

         🅴 β-oksidācijas fermenti, kas no augstāko taukskābju (AT) molekulām veido acetil-SKoA.

         🅴 Krebsa cikla fermenti, kas veic enerģijas ražošanu šūnā.

         🅴 Elpošanas ķēdes fermenti un ATP sintēzes fermenti, kas nodrošina šūnu ar enerģiju (ATP sintēze).

 ✔️ Antioksidantu un antiperkoksidācijas sistēmas fermenti, kas aizsargā šūnas no oksidatīvā stresa un lipīdu peroksidācijas bojājumiem.

 ✔️ Amonjaka detoksikācijas fermenti, kas veicina slāpekļa vielmaiņas gala produkta – urīnvielas – sintēzi.

 ✔️ Endoplazmatiskā tīkla fermenti, kas piedalās hidrofobo svešvielu (ksenobiotiku), medikamentu un narkotisko vielu detoksikācijā. Šo fermentu savstarpēji saskaņota darbība pārvērš toksiskas vielas ūdenī šķīstošos un nekaitīgos produktos.

Citās sadaļās ir aplūkots arī vielmaiņas process, jo īpaši galveno uzturvielu – ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu (aminoskābju) enerģētiskā apmaiņa. Šīs vielas pieder pie makroelementiem, kuru dienas deva veido desmitiem līdz simtiem gramu.

                                                                      biteend

Pašlaik tiešsaitē

Klātienē 50 viesi un nav reģistrētu lietotāju

biologiskasmembranas700 

                                 Bioloģiskā membrānas

Bioķīmiskās membrānas ir strukturēti, no daudziem komponentiem sastāvoši noslēgti veidojumi, kas veido šūnu, veido kodolu, mitohondrijus, lizosomas, endoplazmatisko retikulumu un nodrošina svarīgāko šūnas dzīvības funkciju izpildi. Tādējādi bioloģiskās membrānas nav tikai plēves, kas atdala vienu šūnu no otras (kā tās izskatījās mikroskopā skolas bioloģijas kursā), bet gan ļoti sarežģītas struktūras. Tās ir tik sarežģītas, ka to izpētei ir izveidojusies patstāvīga zinātne – membranoloģija.

Membrānu struktūru veidojošie komponenti ir molekulas, kuru struktūrā ir gan hidrofobas (t.i., tendētas izvairīties no ūdens), gan hidrofilas (t.i., gluži pretēji, viegli ar ūdeni saistīties spējīgas) grupas. Šādas savienojumus sauc par amfifīliem. Ikdienā mēs saskaramies ar šāda tipa struktūrām mazgāšanas līdzekļos – tie ir virsmaktīvās vielas.

Unikāla amfifilo savienojumu īpašība ir spēja spontāni veidot slēgtu lipīdu dubultslāni.
Šajā visai plašajā vielu grupā (ar sarežģītiem nosaukumiem un struktūrām, kuras šeit vienkāršības labad nav minētas) kā tipisku komponentu varam nosaukt visiem zināmo lecitīnu un tā analogus (plaši izmantotus atmiņas uzlabošanai, holesterīna līmeņa samazināšanai asinīs u.c.). Tie ir fosfolipīdu klases savienojumi, t.i., taukvielām līdzīgas vielas (nejaukt ar taukiem).

Membrānas struktūrā ietilpst arī holesterīns, kam ir slikta reputācija, taču tas ir svarīgs bioloģisko membrānu, tostarp smadzeņu šūnu membrānu, komponents.

Lipīdu dubultslānī hidrofobās molekulu daļas (astes) pievelkas cita citai hidrofobo mijiedarbību dēļ, bet hidrofilās daļas (apzīmētas ar aplīšiem), kas ir apņemtas ar ūdens molekulām, ir vērstas uz ūdens vidi (tādēļ astes ir pavērstas viena pret otru). Šādā veidā spontāni veidojas lipīdu dubultslānis.

Šāds dubultslānis veido relatīvi necaurlaidīgu barjeru lielākajai daļai ūdenī šķīstošo molekulu un pasargā šūnas no bīstamu vielu iekļūšanas. Tomēr šūnai nepieciešamie produkti tomēr nonāk tās iekšienē; šī procesa mehānisms tiks aplūkots tālāk.

Tātad, galvenie bioloģisko membrānu komponenti ir: polārie fosfolipīdi (t.i., polāras taukvielām līdzīgas vielas, bet ne tauki), membrānas olbaltumvielas, oligosaharīdi un to kombinācijas.

Visu fosfolipīdu, tostarp lecitīna un tā analogu, molekulas ir uzbūvētas pēc līdzīga principa. Fosfolipīdu struktūrā izšķir tā saucamo polāro galvu un divas hidrofobās astes.

Lecitīna un tā analogu sastāvā ir divi garām astēm taukskābju atlikumi (tos sauc par "augstākām taukskābēm" jeb AT), kas pievienoti glicerīnam. Pirmajā pozīcijā ir piesātinātās taukskābes atlikums, bet otrajā obligāti mononepiesātinātās (viena dubultsaišu) vai polinepiesātinātās (2–6 dubultsaišu) taukskābes atlikums. Citiem lipīdiem var būt arī divi piesātināto taukskābju atlikumi.

Lecitīna vai tā analogu molekulas augšējā daļa satur lādētas un/vai polāras grupas – fosforskābes atlikumu, kas savienots ar holīnu (dažreiz to sauc par B4 vitamīnu) un aminoskābi serīnu, kas aktīvi mijiedarbojas ar ūdens molekulām (hidrofilā daļa). Apakšējā daļa (zem svītras) sastāv no taukskābju ogļūdeņražu ķēdēm un atgrūž ūdeni (hidrofobā daļa).

Ja otrajā pozīcijā atrodas polinepiesātinātā taukskābe, šajā vietā izveidojas izliekums, kas rada telpu starp pirmās un otrās pozīcijas taukskābju astēm un palielina membrānas šķidrīgumu. Jo vairāk dubultsaišu taukskābē, jo augstāks šķidrīgums, t.i., zemāka membrānas mikroviskozitāte. Tieši tādēļ omega-3 polinepiesātinātās taukskābes ar piecām un sešām dubultsaitēm (eikozapentaēnskābe un dokozaheksaēnskābe) visefektīvāk sašķidrina bioloģisko membrānu, piešķirot tai elastību un aktīvi ietekmējot caurlaidību.

Holesterīns (holesterols) ir normāls un svarīgs membrānas komponents, kas lokalizēts tās ārējā monoslānī. Tas, tāpat kā piesātinātās AT, palielina dubultslāņa mikroviskozitāti, samazina caurlaidību, palielina membrānas elastību un mehānisko izturību.

Pie membrānas lipīdu komponentiem var pievienoties dažādi cukuru atlikumi – šādus komponentus sauc par glikolipīdiem. Tie nosaka šūnu imūnās īpašības un asins grupas piederību.

Vēl viens svarīgs bioloģisko membrānu komponents ir membrānas olbaltumvielas. Tās iedala šādās grupās:

  🔀 Perifērās olbaltumvielas – tās atrodas membrānas ārējā vai iekšējā virsmā, līdzīgi ledus gabaliņiem ūdens plūdu laikā. Tās ir kustīgas olbaltumvielas.

  🔀 Integrālās olbaltumvielas – tās caururbj membrānu un bieži vien vairākas reizes. Tās ietver transmembrānas kanālus, kanālu veidojošās un receptoru olbaltumvielas. Integrālās olbaltumvielas ir fiksētas noteiktā vietā.

Integrālajām olbaltumvielām, tāpat kā membrānas lipīdiem, var pievienoties cukuru atlikumi, un šādas olbaltumvielas sauc par glikoproteīniem. Tie nosaka šūnu imūnās īpašības, asins grupas piederību un starpšūnu kontaktus.

Membrānas citoplazmas pusē tai piekļaujas citoskeleta olbaltumvielas – mikrotubulas un mikrofilamenti. Tiem ir šādas funkcijas:

  🌰 Mehāniskā funkcija – tie piešķir šķidrajai membrānai izturību, saglabājot elastību.

  🌰 Transporta funkcija – pa mikrotubulām tiek transportētas dažādas vielas no vienas šūnas daļas uz otru.

  🌰 Strukturālā funkcija – tās kalpo kā matrica citosola enzīmu (piemēram, glikolīzes enzīmu) izvietošanai.

Saskaņā ar mūsdienu teoriju par bioloģisko membrānu uzbūvi, membrānas struktūra ir šķidri-mozaīkveida. Tas nozīmē, ka bioloģiskā membrāna ir divslāņaina slēgta lipīdu struktūra, kuras īpašības nosaka piesātināto taukskābju un ārējā slānī iestrādātā holesterīna attiecība no vienas puses, kā arī nepiesātināto taukskābju klātbūtne membrānas lipīdu molekulās – no otras puses.

Šajā divslāņainajā struktūrā ir iekļautas dažādas membrānas olbaltumvielas: gan kustīgās virsmas olbaltumvielas, gan fiksētās integrālās olbaltumvielas, tostarp ar cukuriem saistītās struktūras, kā arī (citoplazmas pusē) citoskeleta olbaltumvielas.