2parmedicin
 
                                                      Par medicīnu
 
Zinātnieki prognozē, ka no cilmes šūnām tuvākajos gados laboratorijas apstākļos varēs uzaudzēt gandrīz jebkuru cilvēkam nepieciešamo orgānu. Taču es uzskatu, ka tas maz ko līdzēs, kamēr netiks novērsti cēloņi, kāpēc cilvēks nonācis līdz tādai situācijai. Palielinot veselības aizsardzības budžetu pat vairākas reizes, maz ticams, ka izmaiņas sabiedrības veselībā būs būtiskas.
 
Cilvēka saslimšana ir visu izglītības un veselības aizsardzības sistēmu kļūdu galīgais rezultāts. Ja cilvēks ievēro dabas likumus, līdz 80 gadiem vispār nebūtu jāslimo.
 
Ir neloģiski subsidēt veselībai nedraudzīgu lauksaimniecības produktu ražošanu un pēc tam ieguldīt naudu ārstēšanā, jeb seku novēršanā. Ne jau visi finansiāli var atļauties ‘’lētos’’ ikdienas produktus, par kuriem pēc tam ļoti dārgi jāmaksā. Sākot ar maizi no graudiem, kurus pirms sēšanas kodina ar spēcīgām indēm, bet pirms ražas novākšanas, lai vienlaikus nogatavotos, apstrādā ar glikofosātu saturošiem preparātiem, piemēram, Raundaps, Kliniks, Ouragan, Taifun B un citiem herbicīdiem, kas nelabvēlīgi ietekmē mūsu šūnu DNS. Arī lopkopībā, izbarojot šādus graudus, liels daudzums pesticīdu atlieku nonāk gaļā un pienā.
Ikdienā lietojot ķimizēto pārtiku, sekas parādās vēlāk. Bet process ir sācies un pirmo simptomu parādīšanās ir neizbēgama. Var jau ar attrīšanās programmām un uztura bagātinātājiem mēģināt šo procesu aizkavēt. Tomēr vienkāršāk un arī lētāk būtu lietot veselīgu pārtiku.
 
Vēlētājiem gan gribu atgādināt, ja kandidāts ir apkrāvies ar kaitēm no neveselīga dzīvesveida un trūkst gribasspēka darīt ko savā labā, tad diez vai viņš spēs ko paveikt valsts mērogā.
 
Neizglītota sabiedrība ir viegli manipulējama
Neizglītota sabiedrība ir ļoti padevīgs materiāls manipulācijām – pareklamē un skries pirkt. Piemēram, pabaidi ar holesterīnu, skries pirkt holesterīnu pazeminošos preparātus. Pastāsti, ka herbicīdu un insekticīdu atliekas pārtikā pieļaujamos daudzumos ir nekaitīgas un cilvēki to droši lietos. Farmācija kopā ar industriālās pārtikas ražotājiem gūst milzīgu peļņu, izmantojot to, ka sabiedrība ir neizglītota. Realitāte ir tāda, ka indes nemēdz būt nekaitīgas, tās mēdz būt ātrākas vai lēnākas iedarbības. Rezultātu tas nemaina. Tāpēc neļaujiet ar sevi manipulēt, izglītojieties! Cerams, ka šajā interneta vietnē atradīsiet daudz noderīgas informācijas.
 
Situāciju medicīnā var atrisināt tikai ar sabiedrības izglītošanu
Ja pēdējos gados gandrīz 90% bērnu dzimst jau ar lielākām vai mazākām veselības problēmām, kā arī ir novājināti, vai šis apstāklis neliek aizdomāties, ka pirms grūtniecības nepieciešams attīrīties no uzkrātajām strutainām nogulsnēm, visāda veida šlakvielām un toksīniem, kas uzkrāti, sākot jau no bērnības. Jo imūnā placentārā barjera mūsdienu ķīmijas un antibiotiku ērā ir krietni cietusi un nespēj pilnībā izturēt slodzi, tāpēc slimības jau formējas, pirms vēl bērns piedzimst. Piemēram, bērnu cerebrālo trieku ir bezjēdzīgi ārstēt pēc piedzimšanas, par to jādomā krietni agrāk. Nācijas veselības problēmu nevar atrisināt onko un kardio centros, lai arī kādu naudu tajos ieguldītu.
 
Katram cilvēkam nepieciešamas zināšanas par dabas likumiem un savu organismu, kā rodas slimības un kā tās izārstēt. Tikai šīs vienkāršās patiesības ir jānovada līdz cilvēkiem. Nedarot to, mēs radam slimniekus un gribam, lai ārsti izārstē. Masu mēdijos nepārtraukt notiek sūkstīšanās par finanšu trūkumu medicīnā. Ir jāsaprot, ka lai arī cik lielu naudu ieguldām medicīnā, ja medicīna nav saskaņā ar dabas likumiem un grib apmānīt dabu, jebkura veselības aizsardzības sistēmas reforma nolemta neveiksmei.
 
Katrai slimībai ir savas nianses, protams ir individuālās nianses, kas jārisina individuāli ar nosacījumu, ka atrodat atbilstošu speciālistu, kurš saprot un spēj izprast bioloģiju un bioķīmiju, bet ne tie ārsti, kas strikti rīkojas pēc kaut kāda reglamentu, kuru kaut kur kaut kas sarakstījis kaut kā interesēs - lūk tādi ķīmiskie preparāti ‘’uzsēdēties uz tiem’’, citu variantu nav, citādāk jums ... Citādāk nebūs tās industrijas, kas apgroza triljoniem EUR. Tā ir mūsdienu korporatīvā medicīna, stingri saaugusī sistēma, kas tendēta iznīcināt tautas medicīnu – zināšanas, ko uzkrājuši mūsu senči, tās ir zināšanas par dabu.
Dabas iznīcināšana, cilvēka ievietošana nedabiskos dzīves apstākļos un, ja pieskaita to, ka cilvēks lieto neadekvātu uzturu, rezultātā neizbēgami radīsies slimības un ar katru paaudzi slimības kļūs ‘’jaunākas’’. Ar tām slimībām, kuras agrāk skāra tikai vecus cilvēkus, saslims arvien jaunāki cilvēki.
 
Mūsu sabiedrībā ar cilvēka neadekvātās rīcības sekām nodarbojas psiholoģi, sociālie pedagoģi, dažādie palīdzības dienesti, galu galā piespiedu pāraudzināšanas iestādes utt. Masu informācijas telpā notiek nepārtraukta sūkstīšanās par to darba neefektivitāti un vajadzību pēc papildus finansējuma.  Protams gaidītā rezultāta nav un arī būt nevar, kamēr netiek meklēts patiesais cēlonis - cilvēkus baro pārtikas industrija ignorējot veselību, bet ārstē medicīniskā industrija, ignorējot pārtiku.
 
Ja atskatāmies vēsturē, to, ka uzturs ir efektīvākais līdzeklis, kā pārvaldīt tautu, bija zināms vēl pirms mūsu ēras. Senajā Romā imperatora Konstantīna laikos, tas ir mūsu ēras 3. gadsimtā, tiem kas atteicās lietot gaļu, mutē lēja izkausētu svinu. Mūsdienās tādas varvariskas metodes nelieto. Ir rafinētākas metodes - pilni veikali ar daudz efektīvākiem līdzekļiem, kaut vai alkohols aizplīvurots ar visdažādākajiem nosaukumiem, kas faktiski ir smadzeņu protoplazmātiskā inde un neatgriezeniski degradē cilvēka intelektuālās spējas, glāzes ar šo indi svētku reizēs svinīgi cilā pat augstākā līmeņa valsts amatpersonas. Kādu gan uzvedību var sagaidīt no jaunās paaudzes, ja veikali ir pilni ar legālajām narkotikām?
 
Un sākas viss no gala
Kādā televīzijas pārraidē rādīja darba devēju attālā reģionā, kurš sūdzējās, ka strādnieki galīgi degradējušies un negrib strādāt ne par mazu, ne lielu naudu. Nedaudz parādīja arī kādu strādnieku, kurš pusdienoja pie galda uz kura bija desa, batons un šķīstošā kafija. Ar to viss tika pateikts. Ja līdz tam šis darba devējs par to nav aizdomājies, var atgādināt, ka pie šāda ikdienas ēdiena sabruks pat visčaklākais un veselākais strādnieks. Rezultātā radušos depresīvo noskaņojumu mēģinās labot ar cigaretēm, alkoholu vai citām narkotikām, bieži slimos. Citādi arī būt nevar, brīnumi nenotiek.
Strādniekam, nonākot slimnīcā, nekas daudz nemainās, dzīvā uztura nav. Putra ar apšaubāmas kvalitātes tēju, pusdienās kotlete ar makaroniem, ko dekorē marinēta gurķa šķēle, bet, lai tas viss labāk rūgtu un pūtu, tiek aizdzerts ar saldo augļu sulu no tetrapakas. Nav nekas neparasts, ja slimniekam rokas attālumā atrodas tuvinieku atnestā kolas pudele ar čipsiem vai kāds cits ķīmiskās industrijas ražojums, bet ārstējošais ārsts vienaldzīgi tam paiet garām. Uzskatu ka loģiski būtu par šādu vienaldzību ārstam anulēt licenci, kaut gan problēma slēpjas daudz dziļāk, pašas veselības aizsardzības sistēmas pamatos, sākot ar to ko māca topošajiem ārstiem.
 
Ar medikamentiem tiek panākta īslaicīga veselības uzlabošanās ilūzija. Šis sasirgušais strādnieks tiek izrakstīts no slimnīcas. Atgriežas darbā pie sava darba devēja. Un sākas viss no gala.   
 
 
Ko darīt?
Lūk, daži mani ieteikumi.
 
 • ♣  Ieviest veselības mācību skolās no pirmās līdz pēdējai klasei, kurā daudz nopietnākā līmenī mācītu pār pārtiku kontekstā ar dabas likumiem un bioķīmiju, uztura bagātinātājiem, sadzīves ķīmiju, kosmētiku un to savstarpējo mijiedarbību utt. Kā ar to sadzīvot un izdzīvot.
 • ♣  Kas cits, ja ne sabiedriskie masu mēdiji var iekustināt sabiedrības izglītošanas procesu. Masu mēdijiem būtu jāuzņemas vadošā virzītāj loma, līdzīgi kā tas notiek ar korupcijas skandāliem.
 • ♣  Ieviest kā obligātu prasību norādīt uz etiķetes ir vai nav produkta sastāvā ĢMO izejvielas, neatkarīgi no pievienotā daudzuma. Vai dzīvniekiem ir vai nav izbarota kombinētā barība, kuras sastāvā ir ĢMO sastāvdaļas. Arī uz biškopības produkciju tas attiektos (piemēram, vai nav ĢMO rapša ziedu klātbūtne).
 • ♣  Ieviest prasību ražotājiem norādot uz produkta etiķetes tā sastāvu, sastāvdaļai ‘’augu eļļa’’ vai ‘’tauki’’ norādīt tālāku atšifrējumu, kas tā par eļļu, kas tie par taukiem.
 • ♣  Vislabākās taukvielas ir diedzētās linsēklās vai kaņepēs. Kaut arī ne tik ideālas (tas saistīts ar oksidēšanās procesiem), sviestā ir vienas no labākajām taukvielām, taču ne sviesta surogātos. Ierobežot, bet vislabāk aizliegt sviesta ražošanu ar tauku saturu mazāku par 82%. Zemāku tauku saturu sviestā var panākt, tikai to hidrolizējot. Faktiski tās ir transtaukskābes.
 • ♣  Daba ir paredzējusi tikai divus veidus, kā uzglabāt pārtiku to kardināli nedegradējot, jeb nenogalinot – izkaltēt vai sasaldēt. Tikai dzīva šūna dzīvai šūnai spēj nodot barības vielas un enerģiju. No termiski apstrādātās, ar konservantiem vai citādi nogalinātās pārtikas kaut cik labumu organisms spēj gūt tikai ar patogēnās mikrofloras starpniecību, ja vien vispār spēj, vienlaikus saņemot lielu toksīnu un šlakvielu daudzumu. Rūpējoties par sabiedrības veselību, loģiski būtu, ja valdība ar saviem regulēšanas mehānismiem veicinātu tieši šos pārtikas uzglabāšanas veidus.
 • ♣  Apzināties, ka Latvija salīdzinājumā ar blīvi apdzīvotiem pasaules reģioniem līdz galam vēl nav neatgriezeniski iznīcinājusi dabu, tāpēc ir izcila vieta augstākās kvalitātes pārtikas ražošanai. Šī prioritāte jāizmanto. Efektīvākais atbalsts laukiem būtu gan esošo, gan potenciālo ražotāju izglītošana. Bioloģiskā, videi draudzīgā saimniekošana prasa krietni vairāk zināšanu.
 • ♣  Par Wi-Fi starojumu, lielražotāju lobiju iespaidā, pagaidām runā ļoti maz, taču tas ir viens no kaitīgajiem starojumiem, ar ko visi saskaras, sevišķi, ja vienviet koncentrējas liels daudzums izstarotāju, piemēram, skolas.
 • ♣  Kvalitatīva ūdens (ar attiecīgām fizikāli-ķīmiskām īpašībām) pieejamības nodrošināšana vismaz bērnudārzos un skolās.
 • ♣  Ieviest diferencēto nodokli pārtikai, par pamatu ņemot produkta bioloģisko vērtību, atkarībā kādu iespaidu tas rada uz vesela cilvēka organismu.
 • ♣  Ierobežot, bet vislabāk atteikties no produktiem, kuros izmantots raugs - maize un konditorijas izstrādājumi ar termolatento raugu, arī kefīru, kurā par ieraugu tiek izmantota vienšūnu sēnīte raugs, dzērieni ar tējas sēni. Ar nodokļu mehānismiem veicināt šādu produktu lietošanas samazināšanu.
 • ♣  Izglītojot jaunos medicīnas speciālistus, izglītības programmās akcents jāliek uz veselības profilaksi, nevis slimību ārstēšanu. Pašam ārstam jābūt veselam un ar savu piemēru jāpopularizē veselīgs dzīvesveids savu pacientu vidū. Medicīnas sistēmas finansējumam jābalstās uz principu – jo cilvēki mazāk slimo, jo mediķiem vairāk paliek naudas, nevis otrādi. Pasaulē tāda prakse izrādās šur tur ir - valsts reģionos, kur vismazāk slimo un visvairāk ilgdzīvotāju, ir visbagātākie ārsti.      
Nav iespējams sabiedrības veselības problēmas atrisināt būvējot arvien jaunus kardioloģiskos, onkoloģiskos un citu slimību centrus. Ir naivi cerēt, ka arvien ar jaunākiem medikamentiem izdosies apmānīt dabu. Cilvēks nevar būt gudrāks par to, kas viņu ir radījis. Ir vienkārši jāievēro dabas likumi. Tāpēc ar sabiedrības veselību pirmkārt ir jānodarbojas lauksaimniecības un izglītības ministrijām.
 
Mani ieteikumi neprasa lielus finansiālus ieguldījumus, tie palīdz taupīt naudu, tālākā laika posmā ļoti lielu naudu. Ekonomisti attīstītajās valstīs ir parēķinājuši izdevumus veselības nozarē un izdarījuši secinājumus - ka darīt kaut ko, pirms noticis kaut kas, ir septiņas reizes ekonomiski izdevīgāk, nekā pēc tam, kad jau noticis šis kaut kas. Turklāt pirms noticis kaut kas – risks minimāls, bet pēc tam neatgriezenisku seku risks - milzīgs. Risinot finanšu deficīta problēmas, var būt būtu vērts padomāt par to. Arī demogrāfisko situāciju valstī, ignorējot veselīgu dzīvesveidu, pat teorētiski nav iespējams atrisināt. Bet izvēles variantu un alternatīvu nav daudz – būt vai nebūt.
 
                                                                                                                                                              biteend