Bišu maize
Bišu maize ir dabas veidots produkts ar milzīgu bioloģiski aktīvo vielu daudzveidību tiem, kas rūpējas par savu veselību. Tas ir vispilnīgākais dabas produkts, kam nav analogu pasaulē. Bišu maize satur ap 240 bioloģiski aktīvu vielu, kas nepieciešamas normālai cilvēka organisma funkcionēšanai. Šis skaitlis var svārstīties atkarībā no augu daudzveidības bišu ganībās un var sasniegt pat 300, kas izskaidrojams ar to, ka bites aplido ļoti dažādus ziedus plašā teritorijā no agra pavasara līdz rudenim un savāc no tiem ziedputekšņus, kuros koncentrējās ļoti liels daudzums bioloģiski aktīvo vielu. Katram augam ir savs ārstnieciskais efekts, kas visvairāk izpaužas ziedēšanas laikā un koncentrējas ziedos.
Bišu maize satur visas 28 aminoskābes un vitamīnus. Piemēram, karotīna ir 20 reizes vairāk nekā burkānos. Vitamīni ir dabas radītie, ko organisms spēj pilnībā izmantot. Aminoskābju sastāvs ir līdzsvarots, to īsās polipeptīdu ķēdes ir viegli sadalāmas, atšķirībā no dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielās esošajām garajām aminoskābju ķēdēm. Tāpēc, salīdzinot ar gaļu un tās subproduktiem, organisms netiek piesārņots ar atkritumvielām, un toksīniem, netiek noslogota vielmaiņa. Bišu maize lielā daudzumā satur nepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6, turklāt tuvu optimālai savstarpējai proporcijai. Tas ir svarīgi normālai cilvēka nervu šūnu darbībai. Dabā šīs taukskābes līdzīgā proporcijā vēl ir atrodamas diedzētās linsēklās, kaņepju sēklās un treknajās jūras zivīs, kuras diemžēl ūdens piesārņojuma dēļ satur arī nevēlamas vielas un zivju paliek arvien mazāk.
Bites ķermenis ir klāts ar matiņiem. Apmeklējot ziedus, pie šiem matiņiem neizbēgami pielīp ziedputekšņi. Tādējādi tie tiek pārnesti no zieda uz ziedu, tiek veikta augu apputeksnēšana. Ziedos putekšņu ir daudz vairāk, nekā nepieciešams apputeksnēšanai. Bitēm ir trīs pāri kāju, ar kurām tās attīra aplipušo ķermeni, izķemmē matiņus un tādā veidā ziedputekšņus sastampā nastiņās, ko pielipina pie mugurējām kājām. Parasti vienā izlidojumā bites atnes divas šādas nastas, pa vienai uz katras kājas. Katrā šādā nastā, kuras diametrs ir līdz diviem milimetriem, ietilpst ap 2,5 miljoni ziedputekšņu.
Tā kā ziedputekšņiem ir celulozei līdzīgs ārējais apvalks, lai tos pasargātu no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības, cilvēka organismā esošie fermenti nespēj pietiekoši to sašķelt, tāpēc no ziedputekšņiem gūtais labums ir ierobežots. Pēc zinātniskiem pētījumiem šis skaitlis svārstās 20 - 40% robežās. Citādi tas ir ar bišu maizi. Ievietojot un sablīvējot ziedputekšņus šūnās, bites tos apstrādā ar savām siekalām un pārklāj ar medu. Veidojas hermētiski noslēgta vide un labās baktērijas, kuras līdzīgi kā mūsu zarnu traktā barojas ar šķiedrvielām, noārda celulozes apvalku, Notiek fermentizācija, palielinās pienskābes daudzums. Кonservācijas rezultātā cilvēka organismam paveras iespēja piekļūt vērtīgajām vielām, izmantojot ap 90% no tām. Parādās K vitamīns, kura ziedputekšņos nav. Konservēšana ar pienskābi ir daudz labāks veids, kā uzglabāt vērtīgās vielas, salīdzinot ar cukuru vai sāli, nerunājot jau par etiķskābi. Ne ziedputekšņi, ne bišu maize, neizraisa un nevar izraisīt alerģiju. To izraisa dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas, lielmolekulārie aminoskābju savienojumi, kas organismā ienāk ar piena un gaļas produktiem. Ziedputekšņi tikai provocē organisma pašattīrīšanos no nesadalītajām dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām (lasiet sadaļu ‘’Imunitāte un alerģija’’).
Ir novērots, ka, ja, suņi vai kaķi jūtas neveseli, tie instinktīvi, cenšas košļāt zāli. Tas tiek darīts, lai savāktu Bacillus subtilis baktērijas, kas dabā sastopamas gan uz augiem, gan augsnē. Šī baktērija nepieciešama zarnu trakta imunitātes veidošanai. Gan cilvēkam, gan bitei ir kopējs tas, ka abi ir ‘’siltasiņu’’ dzīvās būtnes. Stropā, kurā ir peri, tiek strikti uzturēta temperatūra +34,50C. Tas nozīmē, ka viss bites attīstības process peru šūnā no oliņas līdz tādam lielumam, kā mēs to redzam, notiek šādā temperatūrā. Bites ir vienīgā dzīvā būtne, kas šīs baktērijas savāc un iekonservē. Cilvēkam dzīvojot no dzīvās dabas izolētā pilsētas vidē, kurā ar sadzīves ķīmiju un pārtikas pārstrādi tiek iznīcinātas gan sliktās, gan labās baktērijas, cieš zarnu simbiozā mikroflora, rezultātā vājinās imunitāte. Tāpēc bišu maizes lietošana sevišķi būtu noderīga tiem, kas dzīvo mūsdienu pilsētas apstākļos.
Profilaksei veseli cilvēki bišu maizi var lietot imūnsistēmas stiprināšanai, redzes, atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanai pa tējkarotei divas reizes dienā, starp ēdienreizēm. Turklāt bišu maize aizkavē novecošanas procesu un ir izmantojama, kā efektīvs līdzeklis organisma rehabilitācijai pēc antibiotiku lietošanas, jo atjauno kuņģa un zarnu mikrofloru, no kuras ir atkarīga imunitātes veidošanās. Kosmētikā to izmanto sejas maskām. Ir novēroti ļoti labi rezultāti neauglības ārstēšanā gan vīriešiem, gan sievietēm.
Bites, barojot cirmeņus ar peru pieniņu, kam izejviela ir bišu maize, triju dienu laikā to svaru pieaudzē 1500 reižu. Dzīvnieku pasaulē tādu pieaugumu nedod neviens cits produkts.
Ilgstoši lietojot pārtikas produktus, kas audzēti pēc intensīvām tehnoloģijām un pārstrādes procesā papildināti ar konservantiem, krāsvielām un garšas uzlabotājiem, cilvēka organismā pamazām uzkrājas toksiskas vielas, kas grauj imūnsistēmu, ietekmē fermentu darbību. Zinātniskie pētījumi liecina, ka pat daudz un regulāri lietojot augļus un dārzeņus, kuri audzēti ar intensīvām tehnoloģijām, cilvēka organismam uzņemto minerālvielu un vitamīnu daudzums ir nepietiekošs. Bišu maize šajā situācijā varētu būt viens no efektīvākajiem līdzekļiem. Arī pagaidām lētākajiem, salīdzinājumā ar aptiekās nopērkamajiem mākslīgi sintezētajiem preparātiem. Var to arī saukt par dabas veidotu universālu uztura bagātinātāju, jo tur ir gandrīz viss dzīvībai nepieciešamais. Otrs cilvēkam vērtīgākais produkts aiz bišu maizes ir spirulīna, kuras sastāvā ir 18 aminoskābes un daudzas minerālvielas, kas reti sastopamas ikdienā lietojamos pārtikas produktos.
Sakarā ar samērā sarežģīto iegūšanas tehnoloģiju šis ekskluzīvais produkts Latvijas tirgū pilnīgi attīrītā veidā parādījās 2001. gadā. Diemžēl bišu maizes daudzums, ko var iegūt no viena stropa, ir ierobežots. Bitēm, tuvojoties pavasarim, no tās jāizaudzē jaunā bišu paaudze. Ja biškopis speciāli nestimulē bites vairāk ievākt ziedputekšņus, uz 70kg medus sanāk aptuveni 1,0 -1,5 kg bišu maizes.
Veciem cilvēkiem bišu maizi var izmantot kā pretsklerotisku līdzekli. Tā padara elastīgākus asinsvadus, izšķīst aterosklerotiskās plātnītes, uzlabo smadzeņu asinsapgādi, atjauno zarnu mikrofloru. Bišu maize ir efektīvākais hemoglobīna paaugstināšanas līdzeklis, tajā ir visi nepieciešamie mikroelementi asinsradei, tai skaitā dzelzs organiskā formā.
Sevišķi vēlama bišu maize sievietēm grūtniecības sākumā un beigās mātes un bērna imunitātes paaugstināšanai, kā arī asins zudumu atjaunošanai un laktācijas uzlabošanai. Vīriešiem noder potences paaugstināšanai, prostatas adenomas un neauglības ārstēšanai. Palielinās spermatozoīdu skaits 2-3 reizes un tie kļūst kustīgāki.