29modbisumaiz

Aminoskābes
Aminoskābes ir kā ķieģelīši, no kā tiek būvētas olbaltumvielas. Tās ir vienādas gan dzīvniekiem, gan augiem. Dabā ir zināmas 28 aminoskābes. Dažos informācijas avotos šis skaitlis var būt arī mazāks, atkarībā no tā, ko saprot ar vārdu “aminoskābe”. Cilvēka organismā esošās olbaltumvielas sastāv no 20 aminoskābēm, 12 no tām organisms var sintezēt pats: alanīns, arginīns, asparagīns, asparagīnskābe, cisteīns, glicīns, glutamīns, glutamīnskābe, histidīns, prolīns, serīns, taurīns. Un 8 tā saucamās neaizvietojamās: valīns, lizīns, leicīns, izoleicīns, metionīns, treonīns, triptofāns un fenilalanīns ir tās, kuras organisms pats nesintezē, to var izdarīt simbiotiskā zarnu mikroflora. Taču, ja cilvēks lieto savai sugai neatbilstošu uzturu, zarnu traktā dominē patogēnā mikroflora, kura nespēj sintezēt neaizvietojamās aminoskābes, tāpēc tās jāuzņem ar uzturu. Bērniem šis skaitlis ir 10, jo histidīnu un arginīnu bērnu organisms vēl nesintezē, tātad jāsaņem ar uzturu. Vēl ir 8 aminoskābes, tādas kā asparagīnskābe, karnitīns, citrulīns, dimetilglicīns, glutamīns, gamma-aminosviestskābe, ornitīns, tirozīns, kuras pēc definīcijas īsti nevar pieskaitīt pie aminoskābēm, taču tās pilda svarīgas funkcijas. Piemēram, ornitīns nepieciešams imūnsistēmas darbībai, kā arī detoksikācijas funkcijas veikšanai, piedalās nieru šūnu atjaunošanā. Asparagīnskābei ir svarīga loma vielmaiņas procesos, palīdz mazināt nogurumu. Gamma-aminosviestskābe ir neaizvietojama vielmaiņas procesos galvas smadzenēs. Katra aminoskābe dzīvības procesā pilda savu funkciju.

Ja ar uzturu tiek uzņemtas visas nepieciešamās minerālvielas (vairāk nekā 65) organiskā formā, un zarnu trakts darbojas optimālā režīmā, problēmām ar aminoskābju un taukskābju deficītu nevajadzētu būt, vienīgi, ja zarnu traktā ir parazīti. Problēmas ir tikai tad, ja cilvēks lieto uzturu, kādu tam nav paredzējusi daba un zarnās savairojas patogēnā mikroflora, izspiežot simbiozo.

Dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielās – gaļā, olās, piena produktos - lielākā vai mazākā daudzumā ir visas aminoskābes, bet augu izcelsmes pārtikā katrā atsevišķā produktā visas aminoskābes var nebūt. Turklāt augos aminoskābju savienojumi bieži vien ir ietvertas šķiedrvielas apvalkā, kas apgrūtina to enzimātisku šķelšanu. Tāpēc, pārtiekot tikai no augu izcelsmes produktiem, ir ļoti svarīgi dažādot to avotus, lai vienā produktā iztrūkstošās aminoskābes varētu kompensēt ar citu produktu. Jāzina kādas aminoskābes, kurā produktā trūkst, sevišķi uzmanība jāpievērš sēru saturošām aminoskābēm, tādām kā cisteīns un metionīns. Tās ir jūtīgas pret termisko apstrādi.

Bišu maizē ir visas 28 aminoskābes viegli pieejamā formā. Galvenais jau nav, lai visas 28 būtu, jo, ja kādas pietrūks, normāli funkcionējušā zarnu traktā tās tiks sintezētas. Svarīgākais, lai būtu visas minerālvielas, jo tās var iegūt tikai ar uzturu. Jo lielāka ziedu daudzveidība, jo lielāka varbūtība, ka šie minerāli tiks saņemti. Tāpēc var teikt, ka, jo lielāka ziedu daudzveidība, jo vērtīgāka bišu maize. Tāpat ir ar medu.

 

Svarīgākās aminoskābes
Kaut gan cilvēka organisma normālai darbībai ideālajā variantā vajadzīgas visas 28 aminoskābes, tomēr ir daļa aminoskābju, kuru trūkums sākumā nebūs pamanāms, jo kādu laiku organisms to nepietiekamību kompensēs no iekšējām rezervēm. Taču dažu aminoskābju deficīts drīz vien izpaužas simptomātiski. Plānojot ēdienkarti, būtu jāpievērš uzmanība,
lai ar uzturu saņemtu šādas aminoskābes:
Perifērā nervu sistēma
     Asparagīns - stabilizē nervu sistēmas darbību, impulsa pārvadi procesu nervu šķiedrās.

  ℵ   Gamma aminosviestskābe - darbojas kā neiromediators.

     Fenilalanīns - atmiņas procesi un garastāvokļa regulācija.

  ℵ   Triptofāns - neiromediatora serotonīna izstrāde.
 
Asinsrades sistēma
     Histidīns – nepieciešams eritrocītu un leikocītu veidošanā.

     Izoleicīns – vajadzīgs hemoglobīna sintēzei.

 

Imūnsistēma
  ֍   Lizīns – stimulē imūnsistēmu, palielina aizkrūts dziedzera (timuss) aktivitāti, stimulē T-limfocītu izstrādi.

  ֍    Asparagīnskābe - veicina imūnglobulīnu sintēzi.

  ֍   Citrulīns - imūnsistēmas stimulators.

  ֍   Cisteīns – antioksidants.

  ֍   Histidīns - nepieciešams histamīna sintēzei, kas ir svarīgs komponents daudzās imunoloģiskajās reakcijās.

  ֍   Lizīns - imūnglobulīnu (antivielu) sastāvdaļa.

  ֍   Metionīns - ir sēra piegādātājs un spēcīgs antioksidants, kas inaktivē brīvos radikāļus.

  ֍   Ornitīns - detoksificē un atjauno aknu šūnas.

  ֍   Serīns - uztur imūnsistēmu normālā stāvoklī.

  ֍   Treonīns - veicina antivielu producēšanu.

 

Kaulu - muskuļu sistēma
      Arginīns - vielmaiņas komponents muskuļu audos.

      Cisteīns - veicina muskuļu šķiedru veidošanos.

      Glutamīns – nepieciešams olbaltumvielu sintēzei muskuļaudos.

      Glicīns - palēnina deģenerācijas procesu muskuļu audos, tiek izmantots RNS un DNS sintēzē.

      Izoleicīns – veicina muskuļu masas atjaunošanos un palielināšanos.

      Leicīns – aizsargā muskuļu audus, veicina kaulu atjaunošanos.

      Lizīns - ir neaizvietojamā aminoskābe, kas ietilpst visu olbaltumvielu sastāvā un ir nepieciešama kaulu veidošanai, sevišķi bērniem.

      Prolīns – veicina kolagēna producēšanu, nostiprina saistaudus un skrimšļus

 

Reproduktīvajai sistēma
  Œ   Arginīns – ietilpst vīriešu spermas sastāvā.

  Œ   Glicīns – nepieciešams normālai prostatas darbībai.

  Œ   Lizīns – piedalās olbaltumvielu sintēzes procesā.

 

Endokrīnā sistēma
  ζ   Arginīns - stimulē insulīna izstrādi.

  ζ   Izoleicīns - regulē cukura līmeni asinīs.

  ζ   Leicīns – pazemina cukura līmeni asinīs un stimulē augšanas hormona izstrādi.

  ζ   Tirozīns – uzlabo virsnieru dziedzera, vairogdziedzera un hipofīzes funkciju. Tirozīnam pievienojot jodu, veidojas vairogdziedzera hormoni.

 

Asinsrites sistēma
     Lizīns – pazemina triglicerīdu līmeni serumā.

     Metionīns - palīdz pārstrādāt taukus, novēršot to nogulsnēšanos aknās un uz asinsvadu sieniņām.

     Prolīns – nostiprina sirds muskuli.

     Taurīns – lielā daudzumā atrodas sirds muskulī, nodrošina kālija homeostāzi, normalizē holesterīna līmeni.

 

Elpošanas sistēma
   Ψ   Cisteīns – veicina gļotu noārdīšanos elpceļos.

   Ψ   Lizīns – ietilpst pretvīrusu antivielu sastāvā.

Visefektīvākais veids, kā nodrošināt organismu ar aminoskābēm, ir sabalansēts, nepieciešamos minerālus saturošš uzturs un sakārtots zarnu trakts. 

 

Labās baktērijas
Ziedputekšņu bioloģiskā aktivitāte nav pārāk ilga, apmēram 3-4 mēneši. Toties bišu maizei tā saglabājas daudz ilgāk. Tā satur lizīnu, kas sekmē kalcija uzsūkšanos, kurš ir viens no galvenajiem skābas iekšējas vides neitralizētājiem, lai normāli norisinātos visi bioloģiskie procesi. Bišu maize ir viens no labākajiem dabas veidotajiem produktiem, kas palīdz atjaunot un uzturēt labās baktērijas jeb simbiozo mikroforu, kas dzīvo mūsu organismā un palīdz būt možiem un veseliem. Labās baktērijas dzīvo uz zarnu iekšējām sieniņām un sintezē barības vielas absorbēšanai un asimilēšanai organismā. Izdala dabiskos antiseptiķus acidofilīnu un pienskābi. Palīdz regulēt barības virzīšanos pa zarnu traktu (uzlabo peristaltiku), ražo B grupas vitamīnus, K vitamīnu un folijskābi.

 

DNS bojājumu labošana
Kā zināms, radiācija, toksīni, elektromagnētiskais starojums, stress var radīt DNS (DezoksiriboNukleīnSkābe) spirāles pārrāvumus, kas savukārt var izraisīt ģenētiskas mutācijas. Ziedputekšņos, bišu maizē un bišu māšu peru pieniņā ir atklāta DNS īpaša reducējošā nukleāze (DNS hidrolizējošs ferments). Tam piemīt, DNS spirāles pārrāvumu pielabošanas jeb gēnu korekcijas spējas, neietekmējot šūnu vairošanos. Šie produkti ir sevišķi noderīgi grūtniecēm, jo samazina augļa patoloģiju risku un novērš DNS bojājumus, vienkāršāk sakot, samazina iedzimtu slimību varbūtību. Šiem produktiem piemīt arī pretvēža īpašības, tāpēc tie ir izmantojami kā profilaktisks līdzeklis.

Jāpiebilst, ka bišu māšu peru pieniņš ir bioloģiski ļoti aktīvs produkts, tāpēc uzglabāt, nezaudējot tā vērtību, var tikai sasaldētā veidā.

Tiešsaitē pašlaik...

Klātienē 1213 viesi un nav reģistrētu lietotāju

29bisumaize

                                                   Bišu maize

Bišu maize ir dabas veidots produkts ar milzīgu bioloģiski aktīvo vielu daudzveidību tiem, kas rūpējas par savu veselību. Tas ir vispilnīgākais dabas produkts, kam nav analogu pasaulē. Bišu maize satur ap 240 bioloģiski aktīvu vielu, kas nepieciešamas normālai cilvēka organisma funkcionēšanai. Šis skaitlis var svārstīties atkarībā no augu daudzveidības bišu ganībās un var sasniegt pat 300, kas izskaidrojams ar to, ka bites aplido ļoti dažādus ziedus plašā teritorijā no agra pavasara līdz rudenim un savāc no tiem ziedputekšņus, kuros koncentrējās ļoti liels daudzums bioloģiski aktīvo vielu. Katram augam ir savs ārstnieciskais efekts, kas visvairāk izpaužas ziedēšanas laikā un koncentrējas ziedos.

Bišu maize satur visas 28 aminoskābes un vitamīnus. Piemēram, karotīna ir 20 reizes vairāk nekā burkānos. Vitamīni ir dabas radītie, ko organisms spēj pilnībā izmantot. Aminoskābju sastāvs ir līdzsvarots, to īsās polipeptīdu ķēdes ir viegli sadalāmas, atšķirībā no dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielās esošajām garajām aminoskābju ķēdēm. Tāpēc, salīdzinot ar gaļu un tās subproduktiem, organisms netiek piesārņots ar atkritumvielām, un toksīniem, netiek noslogota vielmaiņa. Bišu maize lielā daudzumā satur nepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6, turklāt tuvu optimālai savstarpējai proporcijai. Tas ir svarīgi normālai cilvēka nervu šūnu darbībai. Dabā šīs taukskābes līdzīgā proporcijā vēl ir atrodamas diedzētās linsēklās, kaņepju sēklās un treknajās jūras zivīs, kuras diemžēl ūdens piesārņojuma dēļ satur arī nevēlamas vielas un zivju paliek arvien mazāk.

Bites ķermenis ir klāts ar matiņiem. Apmeklējot ziedus, pie šiem matiņiem neizbēgami pielīp ziedputekšņi. Tādējādi tie tiek pārnesti no zieda uz ziedu, tiek veikta augu apputeksnēšana. Ziedos putekšņu ir daudz vairāk, nekā nepieciešams apputeksnēšanai. Bitēm ir trīs pāri kāju, ar kurām tās attīra aplipušo ķermeni, izķemmē matiņus un tādā veidā ziedputekšņus sastampā nastiņās, ko pielipina pie mugurējām kājām. Parasti vienā izlidojumā bites atnes divas šādas nastas, pa vienai uz katras kājas. Katrā šādā nastā, kuras diametrs ir līdz diviem milimetriem, ietilpst ap 2,5 miljoni ziedputekšņu.

Tā kā ziedputekšņiem ir celulozei līdzīgs ārējais apvalks, lai tos pasargātu no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības, cilvēka organismā esošie fermenti nespēj pietiekoši to sašķelt, tāpēc no ziedputekšņiem gūtais labums ir ierobežots. Pēc zinātniskiem pētījumiem šis skaitlis svārstās 20 - 40% robežās. Citādi tas ir ar bišu maizi. Ievietojot un sablīvējot ziedputekšņus šūnās, bites tos apstrādā ar savām siekalām un pārklāj ar medu. Veidojas hermētiski noslēgta vide un labās baktērijas, kuras līdzīgi kā mūsu zarnu traktā barojas ar šķiedrvielām, noārda celulozes apvalku, Notiek fermentizācija, palielinās pienskābes daudzums. Кonservācijas rezultātā cilvēka organismam paveras iespēja piekļūt vērtīgajām vielām, izmantojot ap 90% no tām. Parādās K vitamīns, kura ziedputekšņos nav.  Konservēšana ar pienskābi ir daudz labāks veids, kā uzglabāt vērtīgās vielas, salīdzinot ar cukuru vai sāli, nerunājot jau par etiķskābi. Ne ziedputekšņi, ne bišu maize, neizraisa un nevar izraisīt alerģiju. To izraisa dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas, lielmolekulārie aminoskābju savienojumi, kas organismā ienāk ar piena un gaļas produktiem. Ziedputekšņi tikai provocē organisma pašattīrīšanos no nesadalītajām dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām (lasiet sadaļu ‘’Imunitāte un alerģija’’).

Ir novērots, ka, ja, suņi vai kaķi jūtas neveseli, tie instinktīvi, cenšas košļāt zāli. Tas tiek darīts, lai savāktu Bacillus subtilis baktērijas, kas dabā sastopamas gan uz augiem, gan augsnē. Šī baktērija nepieciešama zarnu trakta imunitātes veidošanai. Gan cilvēkam, gan bitei ir kopējs tas, ka abi ir ‘’siltasiņu’’ dzīvās būtnes. Stropā, kurā ir peri, tiek strikti uzturēta temperatūra +34,50C. Tas nozīmē, ka viss bites attīstības process peru šūnā no oliņas līdz tādam lielumam, kā mēs to redzam, notiek šādā temperatūrā. Bites ir vienīgā dzīvā būtne, kas šīs baktērijas savāc un  iekonservē. Cilvēkam dzīvojot no dzīvās dabas izolētā pilsētas vidē, kurā ar sadzīves ķīmiju un pārtikas pārstrādi tiek iznīcinātas gan sliktās, gan labās baktērijas, cieš zarnu simbiozā mikroflora, rezultātā vājinās imunitāte. Tāpēc bišu maizes lietošana sevišķi būtu noderīga tiem, kas dzīvo mūsdienu pilsētas apstākļos.

Profilaksei veseli cilvēki bišu maizi var lietot imūnsistēmas stiprināšanai, redzes, atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanai pa tējkarotei divas reizes dienā, starp ēdienreizēm. Turklāt bišu maize aizkavē novecošanas procesu un ir izmantojama, kā efektīvs līdzeklis organisma rehabilitācijai pēc antibiotiku lietošanas, jo atjauno kuņģa un zarnu mikrofloru, no kuras ir atkarīga imunitātes veidošanās. Kosmētikā to izmanto sejas maskām. Ir novēroti ļoti labi rezultāti neauglības ārstēšanā gan vīriešiem, gan sievietēm.

Bites, barojot cirmeņus ar peru pieniņu, kam izejviela ir bišu maize, triju dienu laikā to svaru pieaudzē 1500 reižu. Dzīvnieku pasaulē tādu pieaugumu nedod neviens cits produkts.

Ilgstoši lietojot pārtikas produktus, kas audzēti pēc intensīvām tehnoloģijām un pārstrādes procesā papildināti ar konservantiem, krāsvielām un garšas uzlabotājiem, cilvēka organismā pamazām uzkrājas toksiskas vielas, kas grauj imūnsistēmu, ietekmē fermentu darbību. Zinātniskie pētījumi liecina, ka pat daudz un regulāri lietojot augļus un dārzeņus, kuri audzēti ar intensīvām tehnoloģijām, cilvēka organismam uzņemto minerālvielu un vitamīnu daudzums ir nepietiekošs. Bišu maize šajā situācijā varētu būt viens no efektīvākajiem līdzekļiem. Arī pagaidām lētākajiem, salīdzinājumā ar aptiekās nopērkamajiem mākslīgi sintezētajiem preparātiem. Var to arī saukt par dabas veidotu universālu uztura bagātinātāju, jo tur ir gandrīz viss dzīvībai nepieciešamais. Otrs cilvēkam vērtīgākais produkts aiz bišu maizes ir spirulīna, kuras sastāvā ir 18 aminoskābes un daudzas minerālvielas, kas reti sastopamas ikdienā lietojamos pārtikas produktos.

Sakarā ar samērā sarežģīto iegūšanas tehnoloģiju šis ekskluzīvais produkts Latvijas tirgū pilnīgi attīrītā veidā parādījās 2001. gadā. Diemžēl bišu maizes daudzums, ko var iegūt no viena stropa, ir ierobežots. Bitēm, tuvojoties pavasarim, no tās jāizaudzē jaunā bišu paaudze. Ja biškopis speciāli nestimulē bites vairāk ievākt ziedputekšņus, uz 70kg medus sanāk aptuveni 1,0 -1,5 kg bišu maizes.

Veciem cilvēkiem bišu maizi var izmantot kā pretsklerotisku līdzekli. Tā padara elastīgākus asinsvadus, izšķīst aterosklerotiskās plātnītes, uzlabo smadzeņu asinsapgādi, atjauno zarnu mikrofloru. Bišu maize ir efektīvākais hemoglobīna paaugstināšanas līdzeklis, tajā ir visi nepieciešamie mikroelementi asinsradei, tai skaitā dzelzs organiskā formā.

Sevišķi vēlama bišu maize sievietēm grūtniecības sākumā un beigās mātes un bērna imunitātes paaugstināšanai, kā arī asins zudumu atjaunošanai un laktācijas uzlabošanai. Vīriešiem noder potences paaugstināšanai, prostatas adenomas un neauglības ārstēšanai. Palielinās spermatozoīdu skaits 2-3 reizes un tie kļūst kustīgāki.

 

Lietošana
Jācenšas pēc iespējas rūpīgāk sakošļāt un ilgāk sūkāt, lai maksimāli sajaucas ar siekalām. Nevajadzētu aizdzert ar ūdeni, vai jebkādu šķidrumu. Lietot vismaz 30 minūtes pirms ēšanas. Ja jums jāatjauno mikroflora pēc intensīvas antibiotiku lietošanas, tad labāk norīt granulas nesakošļājot, lai nosargātu iekonservētās baktērijas no kuņģa sulas un žults iznīcinošās iedarbības, kamēr tās nonāks līdz resnajai zarnai. Veselam, pieaugušam cilvēkam profilaksei ieteicams lietot divas pilnas tējkarotes dienā, tas ir, kopā 20g diennaktī, kaut gan strikti noteiktas normas nepastāv.

 

Uzglabāšana
Uzglabāt vēlams tumšā vietā un vienmērīgā temperatūrā no 0° C līdz +10° C Tas varētu būt ledusskapis. Vēlams izlietot līdz termiņam, kas norādīts uz iepakojuma.