////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Ārstniecības augi
Maura sūrene (lat. Polygonum aviculare)
Maura sūrene ir viengadīgs zālājs, kas sastopama gan ceļmalās, gan mājas pagalmā. Tās augstums ir no 10 – 60 cm. Izplatās ar sēklām. Var ziedēt no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Sevišķi patīk augt ar silīciju bagātā augsnē. Tas ir sen pazīstams augs, kas noder gan lopkopībā, gan ārstniecībā. Lapas izmanto arī salātos.
Maura sūrenē ir daudz vitamīna C, karotīna un organisko skābju, tai skaitā silīcijskābe, kas ir svarīga locītavu, saišu, ādas un asinsvadu elastīgumam. Silīcija asimilācija notiek tievajā zarnā. Organiskais silīcijs notur visus sāļus organiskajā koloidālajā stāvoklī, tas ir, ūdenī šķīstošajā formā un neļauj veidoties žultsakmeņiem. Silīcijs veido koloidālos maisījumus, kas absorbē toksīnus, tai skaitā smagos metālus un antibiotiķus.
Maura sūrene noder, ārstējot plaušu tuberkulozi, fiksējot un kalcificējot bojātās vietas. Tā palīdz novērst krampjus, kas saistīti ar kalcija-magnija apmaiņas traucējumiem. Ārstē furunkulus. Senāk izmantoja pat čūskas koduma gadījumā. Maura sūrenes izvilkumu izmanto arī ūdens procedūrām vannā, pievienojot izvilkumu, piemēram, reimatoīdā artrīta ārstēšanas nolūkos.
Sagatavo līdzīgi kā citus ārstnieciskos augus. Ievāc auga augšējo daļu, izkaltē un pagatavo izvilkumus, ieberot termosā ar + 70 0C karstu ūdeni. Notur vairākas stundas.
Timiāns (lat. Thymus serpyllum)
Timiāns tiek izmantots gan kā garšaugs, gan kā ārstniecības augs. Garša un smarža var atšķirties atkarībā no tā, kādā augsnē augs ir audzis. Tā sastāvā ir tādas mūsu organismam noderīgas vielas kā B6 un C vitamīns, miecvielas, ēteriskās eļļas, taukvielas, sveķi, ursolskābe un nepiesātinātā taukskābe – oleīnskābe, kā arī ēteriskās eļļas, kuru sastāvā ir timols un karvakrols, kas ir efektīvi bakteriostatiski un pretsēnīšu līdzekļi. Timiānam piemīt dezinficējošas, antiseptiskas un rētas dziedinošas īpašības. Tas satur virkni vērtīgu minerālu.
Izmanto pret aizcietējumiem, stresa mazināšanai, miega uzlabošanai, pie anēmijas un arī kā inhalācijas līdzekli. Tiamīnu tomēr nevajadzētu izmantot, ja ir vairogdziedzera problēmas, nieru nepietiekamība, paaugstināts kuņģa skābes daudzums vai nopietnas sirds asinsvadu slimības.
Raudene (lat.Oríganum)
Raudene ir sen zināms ārstniecības augs. Tai ir spēcīgas antiseptiskās īpašības, tāpēc senāk ar to apkūpināja ēkas, piemēram, epidēmiju laikā. Tā ierobežo patogēnās mikrofloras vairošanos, aizkavē negatīvas izmaiņas smadzenēs, sievietēm palīdz apturēt dzemdes asiņošanu, pasargā no mastopātijas un uzlabo fertilitāti, vienīgi nav vēlams to izmantot grūtniecības laikā. Raudeni nedrīkst pārdozēt, sevišķi tas attiecas uz vīriešiem (iespaido hormonālo sistēmu). Raudenei piemīt žulti dzenošas īpašības. Izmantošanas veidi var būt dažādi, agrāk cilvēki to iešuva pat spilvenos. Var nelielos daudzumos pievienot tējai, kā arī izmantot inhalācijām. Bērniem tā mazina stresu un uzlabo atmiņu.
Gārsa (Lat. Aegopodium podagraria)
Gārsa ir Apiaceae dzimtas augs. Tā sāk augt jau agri pavasarī uzreiz pēc sniega nokušanas, aug auglīgā zemē, visbiežāk zem lapukokiem. Senāk gārsu plaši izmantoja pārtikā. Tai ir ļoti augsta uzturvērtība, minerālu sastāvs tajā ir ļoti līdzīgs cilvēka asins plazmā esošajiem minerāliem. Gārsa ir ļoti noderīga asinsvadiem, tā ne tikai aizkavē trombu veidošanos, bet šķīdina jau esošos. Tās sastāvā ir riboksīns, kas stiprina sirds muskuli.
Pat grūti uzskaitīt visas gārsas vērtīgās īpašības. Lūk, dažas no tām – piemīt detoksikācijas un dzīšanu veicinošas īpašības, pretiekaisuma, pretsēnīšu un sāpju mazinošās īpašības, ir urīndzenošs un žults izdalīšanos veicinošs līdzeklis, noder kā sedatīvs utt.
Gārsu var pievienot visdažādākiem salātiem, bet zupai pievieno, kad tā jau atdzisusi līdz 40-500C. Uzglabāt var izkaltot (jākaltē tumšā vietā) vai sasaldot.
Artišoks (lat. Cynara)
Artišoks ir daudzgadīgs kurvjziežu dzimtas lakstaugs, kas ir bagāts ar minerāliem, vitamīniem un antioksidantiem. Tas aknās veicina žults izstrādi, palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs. Artišoku izmanto gan kā ārstniecības augu, gan arī kā garšaugu. Tas satur tādu vielu kā cinarīns, kam piemīt žulti dzenošas īpašības, tas palīdz aizsargāt aknas no toksīniem un ietekmē aknu šūnu hepatocītu atjaunošanu. Cinārīnam piemīt diurētiskās īpašības, kas palīdz izvadīt toksīnus caur urīnceļiem.
Artišoks satur fitosterolus, kas samazina holesterīnu. Tas uzlabo zarnu motoriku, darbojas pret vēdersāpēm un meteorismu.
Nātres (lat. Urtica dioica)
Nātres aug tikai ļoti auglīgā zemē. Tās satur mūsdienu cilvēku pārtikā trūkstošo mikroelementu silīciju, bez kura organismā kalcijs nevar noturēties. Par nātru ārstnieciskajām īpašībām cilvēki zināja jau kopš seniem laikiem. Līdzās liniem un kaņepēm no to šķiedrām taisīja audumus un šuva apģērbus. Nātru saknes satur diazotrofiskas slāpekli fiksējošās baktērijas (piesaista slāpekli no gaisa) un padara augsni vēl auglīgāku. Izkaltētās nātres ir ideāla barības piedeva vistām, jo paaugstinās olu kvalitāte.
Nātrēm ir plašs ārstniecisko īpašību spektrs. Tās satur vitamīnu K1, bet fermentētās arī K2, kas veicina brūču sadzīšanu. Nātru tējai ir nomierinošs efekts, tās palielina hemoglobīna līmeni un samazina cukura līmeni asinīs, palīdz locītavu sāpju gadījumā. Nātres ir arī labs līdzeklis pret matu izkrišanu, ierīvējot matus ar nātru sulu. Samaļot un sajaucot nātres ar medu, iegūto masu var izmantot sejas maskām.
Nātres visbiežāk izmanto, sakaltējot un samaļot pulverī, arī iegūstot no tām sulu, ko jālieto, atšķaidot ar ūdeni. Lai saglabātu ārstnieciskās īpašības, nātres vēlams kaltēt tumšā vietā, bet, piemēram, pievienojot zupai, jāņem vērā, ka to drīkst darīt tikai tad, kad zupa ir gandrīz atdzisusi. Uzglabāt nātru sulu vislabāk ir sasaldētā veidā.
Virza (lat. Stellaria media)
Virza tiek uzskatīta par nezāli, taču tā ir viens no vērtīgākajiem zaļumiem. Vislabāk tā aug irdenā un mitrā augsnē. Zīdītājiem virza veicina laktāciju, tai skaitā arī cilvēkiem. Tā noder arī neauglības ārstēšanā. Piemēram, vistām, lietojot uzturā virzu, ir iespējams veicināt olu dēšanu. Sasmalcinātu virzu izmanto kompresēm, ko liek uz sāpošām locītavām un apdegumiem. Var izmantot arī asinsspiediena pazemināšanai, mastītu ārstēšanai, ir urīndzenošs līdzeklis, noņem gludās muskulatūras spazmu, asinsvadus padara elastīgākus un mazina iekaisumu. Ļoti būtisks ir fakts, ka sasaldējot virza nezaudē vērtību. Kopā ar nātrēm ideāli iederas substrāta sagatavošanai.
Tīruma kosa (lat. Equisetum arvense)
Dārzkopji kosu droši vien pazīst kā grūti iznīcināmu nezāli, taču citiem augiem tā palīdz asimilēt slāpekli un fosforu, kā arī samazina nitrātu daudzumu augsnē. Kosa ir viens no senākajiem augiem uz zemes. Kaut gan ir meža un ir pļavu kosa, taču ārstniecībai vislabāk izmantot tīruma kosu. To var atpazīt pēc zariem, kas ir vērsti uz augšu.
Labi zināms, ka kaulu, matu, zobu stiprums un kvalitāte ir tieši atkarīga no silīcija pietiekamības organismā. Kosa satur daudz silīcija organiskās silīcijskābes formā. Ir svarīgi saprast, ka bez silīcija organisms nespēj pilnvērtīgu uzņemt kalciju, tāpēc, piemēram, osteoporoze faktiski ir nevis kalcija deficīta problēma, bet gan silīcija, kā arī vitamīnu D3 un K2 problēma. Starp citu, matu alopēcija jeb matu zaudēšanas process notiek pilnīgi paralēli ar silīcija daudzums samazināšanos organismā.
Silīcijs ir viens no retajiem minerāliem, kas nezaudē savas īpašības pie augstām temperatūrām, tāpēc augu uzlējumus var gatavot pat pie 800-900C temperatūras.
Ja mūsdienu cilvēku lietotajā uzturā vidēji statistiski kālija attiecība pret nātriju ir apmēram 2:1, tad kosā šī attiecība ir 150:1, tāpēc kosas urīndzenošo īpašību rezultātā zaudētais kālijs ar lielu uzviju tiek atgriezts.
No kosas pagatavotam uzlējumam piemīt pretiekaisuma, antiseptiskas, asini atjaunojošas, urīndzenošas un rētas dziedinošas īpašības. To izmanto pie neirodermītiem, psoriāzes, ekzēmām, dermatītiem, seborejas, kā ar izmanto plevrīta ārstēšanai un aknu problēmām, arteriālās hipertensijas, tuberkulozes, urīnpūšļa iekaisuma, urolitāzes ārstēšanai, bet pie angīnas skalo kaklu. Pie astmas tīruma kosu var izmantot kā histamīna bloķeratoru, lai nesašaurinātu elpceļus un atvieglotu elpošanu.